fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Czterodniowy tydzień pracy radykalnie zwiększa wydajność

Bloomberg
Microsoft Japan w sierpniu eksperymentalnie wprowadził czterodniowy tydzień pracy i to w kraju znanym z notorycznego przepracowywania się. I okazało się, że wartość sprzedaży na jednego pracownika wzrosła o 40 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem minionego roku.

Program „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”, a więc mający na celu większe zrównoważenie czasu poświęcanego pracy i życiu rodzinnemu, dał pracownikom etatowym pięć wolnych płatnych piątków, ale pracowali wydajniej, bo do maksimum 30 minut skrócono wszelkiego rodzaju zebrania i narady, a wymiana uwag w sieci zastąpiła rozmowy z kolegami. Wśród pracowników, którzy odpowiedzieli w ankiecie na pytania w  tej sprawie, 92 proc. wyraziło zadowolenie z czterodniowego tygodnia pracy.

W Japonii trudno jest skrócić jeden z najdłuższych na świecie czas pracy, bo tamtejszą gospodarkę nękają kłopoty wynikające z braku siły roboczej i szybkiego starzenia się społeczeństwa. Starania premiera Shinzo Abe mające na celu uelastycznienie rynku pracy i skrócenie nadgodzin wywołują mieszane reakcje.

Sierpniowy eksperyment znacząco zredukował też koszty Microsoft Japan .Zużycie energii elektrycznej było mniejsze o 23 proc. i wydrukowano kartek papieru o 50 proc. mniej niż w sierpniu 2018 r. Niektórzy menadżerowie Microsoft Japan nadal jednak nie rozumieją sensu zmiany stylu pracy, a niektórzy pracownicy wyrażali obawy, że krótszy tydzień może być kłopotliwy dla klientów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA