fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

BCC radzi, jak zatrzymać Ukraińców w Polsce

Bloomberg
Odpływ pracowników z Ukrainy może być wielkim problemem dla polskich firm. Związek pracodawców BCC zaproponował konkretne działania, które mają pomóc w zatrzymaniu w Polsce pracowników z zagranicy.

Polscy pracodawcy już teraz cierpią na ogromny deficyt pracowników, a sytuacja się jeszcze pogorszy, gdy zatrudnionych nad Wisłą Ukraińców skusi otwierający się na nich rynek naszego sąsiada z Zachodu – Niemiec. Jak pisze polski związek pracodawców Business Centre Club, według najbardziej pesymistycznych badań do 2025 roku możemy potrzebować nawet do 2,5 mln pracowników. Wprowadzane przez rząd PiS ustawy tylko pogłębiają ten problem, w tym obniżenie wieku emerytalnego czy programy socjalne typu 500+, przez który z rynku pracy odeszło już aż 100 tys. kobiet.

Czytaj także: Premierze Morawiecki: Ukraińcy zaraz wyjadą 

Niebawem więc każdy pracownik z zagranicy może być dla polskich przedsiębiorstw na wagę złota. Tylko jak ich zatrzymać w kraju, kiedy nasz sąsiad kuszą ich znacznie wyższymi zarobkami? BCC zaproponował listę konkretnych działań, które mogą znacząco przyspieszyć i ułatwić legalizację zatrudnienia pracowników zza granicy.

Wśród propozycji znalazło się m. in. „wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia na pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przez cudzoziemców z wybranych państw do 12 miesięcy w ciągu kolejnych 18 miesięcy, lub do 18 miesięcy w ciągu kolejnych 24 miesięcy”. Zdaniem BCC, rząd powinien także wydłużyć termin, w którym pracodawca ma obowiązek zawiadomić urząd pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca, oraz zwolnić agencje pracy tymczasowej z konieczności uzyskania nowego zezwolenia na pracę w przypadku zmiany pracodawcy użytkownika. 

Warto również pomyśleć o innych rynkach, na których możemy pozyskać pracowników. BCC radzi, by powiększyć listę krajów, w których obywatele mogą korzystać z uproszczonej procedury legalizacji pracy, na przykład o państwa azjatyckie, takie jak Indie czy Bangladesz. 

Czytaj także: Przegrywamy wyścig o pracowników 

BCC zaproponował też rozwiązania w zakresie pobytu cudzoziemców na terytorium RP, w tym odstąpienie od konieczności ponawiania procedury uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca w przypadku zmiany pracodawcy czy złagodzenie przesłanek ubiegania się przez cudzoziemców o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Pełna lista proponowanych działań opublikowana jest na stronie BCC. Związek pracodawców apeluje do rządu o podjęcie pilnych działań, by zatrzymać w Polsce pracowników z zagranicy i zachęcić nowych do naszego rynku pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA