fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosyjska Wikipedia z grantem od Putina

Adobe Stock
Druga transza prezydenckich grantów w Rosji została przyznana. Kreml przyznał łącznie - tytułem grantów - 4,3 mld rubli (równowartość 215 mln złotych).

Rosyjski dziennik "Kommersant" podaje, że największą pulę pieniędzy zgarnęła Fundacja rozwoju szkół fizyki technicznej. Fundacja otrzymała prezydencki grant w wysokości 75 mln rubli (równowartość 3,7 mln złotych) na organizację Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Programowania (ICPC). Organizatorzy imprezy twierdzą, że do Rosji zjedzie się ponad 1,5 tys. zagranicznych uczestników konkursu z 50 krajów. Fundacja tłumaczy, że Rosja obecnie cierpi na "deficyt specjalistów w branży IT".

Drugi najwyższy grant otrzymał narodowy festiwal teatralny "Złota maska", na przeprowadzenie którego Kreml przeznaczył 50 mln rubli (równowartość 2,5 mln złotych).

Co ciekawie na liście obdarowanych grantami znalazła się też rosyjska spółka "Wikimedia.ru", która otrzymała 8,4 mln rubli (około 420 tys. złotych). Celem projektu jest "nauczanie i motywowanie" studentów rosyjskich uczelni do pisania artykułów w rosyjskiej Wikipedii "o wielkich ludziach, który wnieśli wielki wkład w rozwój nauki, techniki, myśli filozoficznej, kultury i inne dziedziny działalności ludzkości". W rosyjskiej Wikipedii od lat toczy się prawdziwa wojna, zwłaszcza jeżeli chodzi o interpretację rosyjskich działań w 2008 roku w Gruzji, wydarzeń z 2014 na Krymie oraz tlącej się od ponad pięciu lat wojny w Donbasie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA