fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja wypowie traktat o otwartych przestworzach

AFP
Rosja ogłosiła w piątek, że wycofa się z traktatu o otwartych przestworzach. Moskwa uważa, że pakt, który zezwala na nieuzbrojone loty obserwacyjne nad krajami członkowskimi, został poważnie osłabiony przez wycofanie się Stanów Zjednoczonych.

Decyzja została ogłoszona przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kilka dni przed inauguracją prezydenta USA Joe Bidena.

Stany Zjednoczone w listopadzie wycofały się z traktatu o otwartych przestworzach. Waszyngton oskarżył Rosję o naruszenie przepisów traktatu.

Moskwa przedstawiła innym krajom członkowskim konkretne propozycje złagodzenia skutków wyjścia USA, ale propozycje te nie zostały poparte przez sojuszników Waszyngtonu.

Rosjanie formalnie powiadomią inne państwa członkowskie o swoim wyjściu, gdy tylko zakończy wewnętrzne procedury. Proces opuszczania traktatu z reguły trwa kilka miesięcy.

Jednocześnie Moskwa wyraziła obawy, że mimo wycofania się z traktatu, Waszyngton może potencjalnie zachować dostęp do danych wywiadowczych dotyczących przelotów gromadzonych przez sojuszników, którzy pozostają jego członkami.

Z ustaleń dziennika "Kommersant" wynika, że Moskwa próbowała w tej sprawie uzyskać zapewnienie od innych państw. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA