fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Premier Tuwy ponownie zakażony koronawirusem

kremlin.ru
Szołban Kara-ooł, szef rządu Tuwy, republiki autonomicznej w azjatyckiej części Rosji, został wysłany do Moskwy i ma tam przejść dodatkowe badania, po tym, jak po raz drugi w odstępie kilku miesięcy potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

Informację podało biuro prasowe rządu republiki. W komunikacie przekazano, że lekarze oceniają stan premiera jako stabilny i zadowalający, co potwierdzają wyniki badań ogólnych. Wysoka gorączka ma być efektem zakażenia wirusem.

„Ze względu na to, że konsekwencje infekcji nie zostały dostatecznie zbadane, premier Tuwy został wysłany na dodatkowe badania do Moskwy” - poinformowało biuro prasowe, podkreślając, że polityk otrzymał wcześniej niezbędną pomoc lekarską w Kyzyle, stolicy Tuwy.

Szołban Kara-ooł przeszedł na racę zdalną i kontroluje najważniejsze sprawy w republice - pisze agencja Interfax. Jego obowiązki tymczasowo pełni jego pierwszy zastępca, Aleksander Brokert.

Po raz pierwszy premier Tuwy zakaził się koronawirusem w maju. Informowano wówczas, że był hospitalizowany. 4 czerwca poinformowano, że Kara-ooł jest już zdrowy i dwa testy na koronawirusa przyniosły wynik negatywny.

W poniedziałek 24 sierpnia premier Republiki Tuwy nagrał jednak wideo na VKontakte, w którym przekazał, że został ponownie zainfekowany. Według niego choroba przebiega inaczej, niż za pierwszym razem. W maju największe problemy dotyczyły dróg oddechowych, a teraz ma silne bóle głowy.

Giennadij Oniszczenko, deputowany do Dumy i były naczelny lekarz sanitarny Rosji zasugerował, że Kara-ooł mógł zostać błędnie zdiagnozowany. - Nie ma powodu, by sądzić, że pojawił się jakiś nowy szczep. Mobilność genetyczna tego wirusa nie jest podobna do wirusa grypy - stwierdził. Jego zdaniem błędna diagnoza mogła być postawiona w maju.

Minister zdrowia Michaił Muraszko oświadczył natomiast, że nie ma informacji, by u premiera Tuwy potwierdzono ponowne zakażenie.

W poniedziałek 33-letni mieszkaniec Hongkongu został uznany za pierwszego człowieka, u którego oficjalnie potwierdzono ponowne zakażenie SARS-CoV-2. Ten przypadek może dowodzić, że reinfekcja może nastąpić nawet kilka miesięcy po pierwszym zakażeniu, a odporność wówczas nabyta może być krótkotrwała.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA