fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Wybuch na tankowcu w Rosji. Upał utrudnia gaszenie

Adobe Stock
Płonie tankowiec w porcie nad Morzem Kaspijskim. Cztery osoby nie żyją, wiele jest rannych. Upał utrudnia opanowanie pożaru. Władze zapewniają, że nie ma wypływu ropy.

Do eksplozji na tankowcu rosyjskiego armatora doszło w porcie Machaczkała - stolicy rosyjskiej republiki Dagestan, nad Morzem Kaspijskim. Według rosyjskich agencji, zginęły cztery osoby, a piąta znajduje się w „stanie krytycznym”. Kilkanaście osób zostało rannych. Na pokładzie znajdowało się od 12 do 16 ludzi.

Jak ustaliło dochodzenie, przyczyną pożaru był wybuch mieszanki gazu i powietrza, który nastąpił podczas wypompowywania ropy. Wstępnie ustalono, że winni są temu pracujący przy wypompowywaniu robotnicy.

Władze zapewniają, że substancja nie wydostała się z tankowca. Statek płonie, a jego gaszenie utrudniają panujące w Dagestanie ponad 35-stopniowe upały. Temperatura za zewnątrz podnosi też temperaturę na samym tankowcu. 

„Wewnątrz maszynowni panuje bardzo wysoka temperatura i sam proces gaszenia odbywa się bardzo wolno” - przyznał urzędnik z regionalnego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Specjaliści z portu, służb chemicznych i armatora analizują możliwości usunięcia pozostałej w zbiornikach statku ropy, a także odholowania tankowca poza port.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA