fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozwód: wina za rozpad nie może wynikać z ustalonego podziału obowiązków

Rozwód
Rozwód
AdobeStock
Orzecznictwem Sądu Najwyższego wskazuje na dopuszczalność konkretyzacji przez małżonków ich praw i obowiązków w małżeństwie poprzez wypracowany przez nich i długotrwale stosowany wspólny model życia rodziny.

W sprawie rozwodowej sąd okręgowy jest w większości przypadków zobowiązany orzec m.in. w zakresie winy małżonków za rozkład pożycia małżeńskiego, stwierdzając wyłączną winę jednej ze stron albo uznając oboje małżonków za winnych rozpadu małżeństwa. Ustalając przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd zobligowany jest szczegółowo zrekonstruować przebieg małżeństwa stron, badając sposób funkcjonowania małżonków i współtworzonej przez nich rodziny oraz zwracając szczególną uwagę na nieprawidłowości, które doprowadziły do rozkładu więzi małżeńskich.

Czytaj także: Podział majątku po rozwodzie - jak przyspieszyć postępowanie

Dla określenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego, sąd bada czy i który z małżonków naruszył obowiązki małżeńskie ogólnie wymienione w art. 23 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na które składa się przede wszystkim zobowiązanie do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz współdziałania dla d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA