Rodzina

Zmiany w prawie rodzinnym

AdobeStock
W niektórych sprawach rodzinnych interes małoletnich miałby reprezentować adwokat dziecka – wynika z nowelizacji prawa rodzinnego przygotowanej przez rzecznika prawa dziecka.

Równe traktowanie osób, które wychowują dzieci bez ślubu, ratowanie za wszelką cenę małżeństw, w których wychowują się dzieci, zakaz spożywania przez ciężarne alkoholu – to tylko niektóre propozycje zawarte w przygotowanym przez rzecznika praw dziecka projekcie kodeksu rodzinnego. Marek Michalak przesłał go we wtorek do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i poselskich.

Czytaj także: Związki nieformalne: prawo nie nadąża za życiem

Jak podkreśla rzecznik, regulacja ma na celu upodmiotowienie dziecka.

– Nowy kodeks rodzinny to przełom w myśleniu o dziecku i jego rodzinie, nowa koncepcja ochrony dzieciństwa, rodzicielstwa, małżeństwa, rodziny – mówi Marek Michalak.

Ważną zmianą wpisującą się w filozofię projektu jest zamiana sformułowania „władza rodzicielska" na „odpowiedzialność rodzicielska", co ma podkreślać, że dziecko nie jest własnością rodziców.

Czytaj także: PIT: w nieformalnym związku łatwiej stracić ulgę na dziecko

Nowym rozwiązaniem miałoby być wprowadzenie instytucji adwokata dziecka, który by je reprezentował w postępowaniach dotyczących spraw rodzinnych. Obligatoryjnie miałby on występować w sprawach m.in. o adopcję zagraniczną, ograniczenie lub pozbawienie odpowiedzialności rodzicielskiej obojga rodziców czy złożenie przez dziecko adoptowane wniosku o orzeczenie dotyczące kontaktów z rodzicami biologicznymi.

Projekt definiuje także konkubinat jako nieformalny związek kobiety i mężczyzny oparty na ich wspólnym porozumieniu, a pozostających w takich relacjach jak małżonkowie. Do osób żyjących w konkubinatach i wychowujących dzieci stosować miałoby się te same przepisy co do związków formalnych.

Umieszczając dziecko w pieczy zastępczej, trzeba by brać pod uwagę odległość między miejscem zamieszkania rodziny zastępczej i biologicznej, tak by była jak najmniejsza.

Dużą wagę przyłożono do regulacji dotyczącej ochrony w okresie prenatalnym przed nieodpowiedzialnym zachowaniem matek. Poza wyraźnym zapisem o szkodliwości alkoholu i substancji psychoaktywnych pojawiło się zalecenie dotyczące edukacji kobiet, a także w razie potrzeby wyznaczenie dla niej asystenta rodziny. Jeśli te działania nie przyniosą efektów, sąd mógłby skierować ją na dobrowolne leczenie szpitalne, a nawet objąć nadzorem kuratora.

W projekcie zaproponowano także wydłużenie okresu przedawnienia roszczeń o alimenty z trzech do pięciu lat. A także możliwość uchylenia się dorosłych dzieci od opieki nad rodzicem, który nie płacił im alimentów w przeszłości i nie interesował się nimi.

Etap legislacyjny: trafił do Sejmu, Senatu i prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL