fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Finlandia tworzy policyjny wydział walczący z mową nienawiści w sieci

123RF
W fińskiej policji od marca zacznie działać nowy wydział zajmujący się wyłącznie przestępczością w internecie. 25 "internetowych" policjantów ma tropić m.in. przypadki stosowania mowy nienawiści.

Od marca do każdego regionu Finlandii trafi przynajmniej jeden funkcjonariusz "internetowej" policji. Z kolei w Helsinkach działać będzie jednostka licząca 10 funkcjonariuszy. To właśnie w stolicy Finlandii znajdować się będzie centrum działania nowego oddziału fińskiej policji.

- Stworzenie warunków do przeciwdziałania internetowym przestępstwom i szerzeniu się mowy nienawiści pokazuje, że te kwestie są przez nas traktowane bardzo poważne - oświadczył nadinspektor Mans Enqvist.

Głównym celem działania nowej jednostki ma być przeciwdziałanie przestępstwom - stąd - jak czytamy w serwisie yle.fi - można się spodziewać obecności policjantów na Facebooku i Twitterze. Chodzi o to, by internauci świadomi tego, że mogą natknąć się w sieci na policjanta, powstrzymywali się np. od stosowania mowy nienawiści - takie internetowe "patrole" mają działać na tej samej zasadzie, jak klasyczne patrole, które samą swoją obecnością na ulicy powstrzymują wiele osób od popełniania wykroczeń.

- To będzie klasyczna policyjna robota - zapewnia Enqvist.

Środki na stworzenie nowego wydziału pochodzą z dodatkowych funduszy (ok. 1,26 mln euro) przekazanych policji przez parlament.

Serwis yle.fi odnotowuje, że choć o krzewieniu się w internecie mowy nienawiści mówi się dużo, to jednak przypadki jej stosowania rzadko są zgłaszane policji. W ciągu ostatnich pięciu lat zarzuty nawoływania do nienawiści na tle etnicznym postawiono tylko 14 razy.

Krytycy nowych rozwiązań przekonują, że Finlandia tworzy "policję myśli" i chce w ten sposób ograniczyć wolność słowa w internecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA