fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Niemcy: Strzelanina w pobliżu synagogi. Dwie osoby nie żyją

AFP
W Halle we wschodniej części kraju miała miejsce strzelanina, w wyniku której zginęły dwie osoby. Brało w niej udział kilku uzbrojonych napastników, którzy próbowali uciekać samochodem w kierunku Lipska. Niemiecka policja poinformowała o ujęciu jednego z napastników. Strzały miały paść również w Landsbergu, około 15 kilometrów od Halle. Nie jest jednak na razie jasne, czy incydenty te są ze sobą powiązane.

W wyniku strzelaniny, która miała miejsce w mieście Halle na wschodzie kraju, zginęły dwie osoby. Wiele zostało także rannych. Niemieckie media donoszą, że strzały oddane zostały na ulicy Humboldta, w pobliżu synagogi. Sprawcy mieli też wrzucić granat na teren żydowskiego cmentarza.

W ataku brało udział kilku uzbrojonych napastników. Naoczni świadkowie informowali, że byli oni ubrani w mundury taktyczne oraz uzbrojeni w broń długą i krótką. 

Wcześniej informowano o policyjnym pościgu za samochodem, którym napastnicy uciekali w kierunku Lipska. Policja potwierdziła, że jeden z napastników został już ujęty. 

Dworzec kolejowy w Halle został zamknięty – informuje Deutsche Bahn. Policja apeluje do ludzi o pozostawanie w domach, bądź szukanie bezpiecznego schronienia.

Policja zaapelowała również do mieszkańców miasta Landsberg, oddalonym o około 15 km od Halle, aby pozostali w swoich domach. Tam także miały paść strzały. Na razie nie jest jednak jasne, czy incydenty te są ze sobą powiązane. Rzeczniczka policji w Halle nie była w stanie udzielić żadnych innych informacji na temat kolejnego zdarzenia.

W Dreźnie, stolicy Saksonii, wzmocniono ochronę synagogi i cmentarza żydowskiego. Pilnują ich funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny maszynowe.

Jak informuje "Bild", śledczy przeprowadzili dziś naloty na prawicowych ekstremistów w kilku krajach związkowych, w tym między innymi w powiecie Mansfeld-Südharz na zachód od Halle. Rzecznik bawarskiego urzędu do spraw dochodzeń kryminalnych podkreśla jednak, że na razie nie ma dowodów na to, że może mieć to związek ze strzelaniną w Halle.

Od wtorku 8 do środy 9 października trwa święto Jom Kippur, jedno z najważniejszych, najbardziej uroczystych religijnych świąt Żydów.

Źródło: AFP, mirror.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA