fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

20 zabitych i 26 rannych w strzelaninie w El Paso w Teksasie

AFP
20 osób zginęło, a 26 zostało rannych w wyniku strzelaniny w okolicy największego centrum handlowego w El Paso w Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Mężczyzna, który dokonał ataku, został zatrzymany.

Ok. godz. 10 czasu lokalnego policja w El Paso otrzymała doniesienia o strzelaninie w pobliżu centrum handlowego Cielo Vista i sklepu Walmart. Za tydzień w Teksasie rozpoczyna się rok szkolny, w sklepach był więc duży ruch.

Na miejsce zostały wysłane jednostki miejscowej policji, SWAT, FBI oraz innych służb federalnych.

Początkowe doniesienia mówiły o trzech sprawcach ataku. Później sierżant Robert Gomez z policji El Paso powiedział, że strzelec był jeden, a ataku dokonał w sklepie Walmart. Uzbrojony w broń automatyczną mężczyzna został zatrzymany.

Sprawcą strzelaniny jest 21-letni Patrick Crusius, który oddał się w ręce policji. Przybył on do zamieszkanego przez liczną społeczność latynoską El Paso z okolic Dallas w Teksasie. Tuż przed atakiem opublikował on na znanej z teorii spiskowych stronie internetowej 8Chan manifest wymierzony w imigrantów. Crusius pisał o „inwazji Latynosów w Teksasie” i wyrażał zrozumienie dla sprawcy ataku na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii, gdzie zginęło 51 osób. Prawdopodobnie zostaną mu postawione zarzuty dokonania zbrodni z nienawiści. 

Lokalne szpitale poinformowały o 26 rannych, stan niektórych jest bardzo ciężki.

"Doniesienia są bardzo ponure, wielu zabitych" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, zapewniając, że obiecał gubernatorowi Teksasu pełną pomoc władz federalnych.

Szpitale w El Paso zaapelowały do krwiodawców o pomoc. Wśród rannych są dzieci, w tym 4-miesięczne niemowlę.

Gubernator Teksasu Greg Abbott nazwał wydarzenia w El Paso "ohydnym i pozbawionym sensu aktem przemocy". Poinformował, że władze stanu wysłały do miasta grupę funkcjonariuszy.

Źródło: CNN, CBS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA