fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Indie: Fałszywe call center wyłudzało pieniądze od Amerykanów. Zatrzymano 126 osób

adobestock
Indyjska policja aresztowała w piątek 126 osób, pracujących dla fałszywego call center, zarabiającego dziennie do 50 tys. dolarów na oszukiwaniu obywateli USA.

Indie stały się globalną stolicą call center na początku XXI wieku. Zagraniczne firmy do tego kraju przyciągnęła anglojęzyczna wykształcona, ale tania siła robocza.

Od tego czasu Amerykanie często dzwoniąc z pytaniami odnośnie usług i produktów, łączyli się właśnie z Indiami. Trefna spółka miasta Noida na południe od Delhi zajmowała się wykonywaniem połączeń do mieszkańców USA i informowaniem ich, że mają problemy z ubezpieczeniem społecznym. Pracownicy call center m.in. żądali pieniędzy za rozwiązanie wyimaginowanego problemu. Innym przestępstwem było wmawianie ludziom przestępstw podatkowych - wówczas domagano się zapłacenia fikcyjnego podatku.

"Twój nakaz jest na moim biurku i jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, będziemy musieli zamrozić twoje konto i wsadzić cię za kratki" - mówił jeden z pracowników call center w nagraniu udostępnionym agencji AFP. Po angielsku, acz z wyraźnym indyjskim akcentem, dzwoniący zapewniał, że istnieje możliwość sądowej walki z amerykańskim urzędem skarbowym, ukaranie grzywną w wysokości 75 tys. dolarów, lub natychmiastowe "pozasądowe rozwiązanie". - Wielu reagowało na telefon i dawało się złapać w pułapkę - powiedział Ajay Pal Sharma z policji w Noida.

Władze lokalne skontaktowały się również z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym i udostępniły szczegóły sprawy. Call center działało od trzech lat.

Oprócz aresztowania 126 osób, zarekwirowano też ok. 300 komputerów.

To nie pierwsza taka sprawa. W 2016 roku mumbajska policja zatrzymała ponad 770 osób, podejrzanych o podszywanie się po agentów amerykańskiej skarbówki i wyłudzenia.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA