fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Najpierw udawała Afroamerykankę, potem wyłudzała świadczenia

materiały prasowe
Amerykanka Rachel Dolezal, która przez lata podawała się za Afroamerykankę a w 2016 roku zmieniła imię i nazwisko na Nkechi Diallo, wyłudziła 8847 dolarów świadczeń socjalnych - wynika z dokumentacji sądowej. O sprawie pisze BBC.

Dolezal utrzymywała, że jej dochód wynosi mniej niż 500 dolarów, ale jednocześnie miała 84 tys. dolarów oszczędności na koncie w banku, o czym nie informowała urzędników ubiegając się o świadczenia.

Teraz kobiecie za wyłudzenie środków publicznych grozi nawet 15 lat więzienia. Dolezal będzie też musiała zwrócić otrzymane pieniądze, które jej się nie należały.

Sprawa zaczęła się od tego, że pracownik Stanowego Departamentu Zdrowia i Spraw Socjalnych w Waszyngtonie odkrył, że Dolezal opublikowała swoje wspomnienia i otrzymała z tego tytułu płatności od 10 do 20 tysięcy dolarów - wynika z akt sądowych.

Tymczasem Dolezal utrzymywała, że zarabia mniej niż 500 dolarów i otrzymywała w związku z tym m.in. środki na zakup żywności z pomocy społecznej.

W 2015 roku Dolezal zrezygnowała ze stanowiska w Krajowym Stowarzyszeniu Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP) w związku z wyjściem na jaw faktu, że podawała się za Afroamerykankę.

Od tego czasu - jak twierdzi - nie była w stanie znaleźć pracy.

Z akt sądowych wynika, że Dolezal utrzymywała się jedynie dzięki pomocy przyjaciół.

Tymczasem śledczy odkryli, że kobieta pomiędzy sierpniem 2015 a wrześniem 2017 roku przelała na swoje konto bankowe ok. 84 tys. dolarów. Tymczasem urzędników informowała jedynie o dochodzie w wysokości 20 tys. dolarów za "dorywczą pracę".

Amerykanie po raz pierwszy usłyszeli o Dolezal w 2015 roku, gdy jej rodzice ujawnili, że nie jest ona Afroamerykanką. Tymczasem przez lata działająca w organizacjach broniących praw człowieka Dolezal utrzymywała, że jest Afroamerykanką.

Kiedy sprawa wyszła na jaw kobieta przekonywała, że "idea rasy jest kłamstwem" a ona sama czuje się "transczarnoskórą".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA