fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Ukraina: Rozkopali groby ofiar Holokaustu, szukali złota

youtube
W Niemirowie, w obwodzie winnickim, w środkowej Ukrainie, zatrzymano dwóch mężczyzn, który rozkopywali groby ofiar Holokaustu w poszukiwaniu złota.

Dwaj złodzieje cmentarni, szukając klejnotów, rozkopali groby, wydobyli ludzkie szczątki i włożyli je do kilku toreb. Mieli je zabrać do domu i tam przeszukać, nawet byli już gotowi do ucieczki z cmentarza. Uniemożliwiła to jednak miejscowa ludność, która zauważyła nieznanych im mężczyzn i wezwała policję.

Zatrzymani okazali się dwoma mieszkańcami rejonu żytomierskiego w wieku 50 i 52 lat. Mężczyźni przyznali się do winy. Grozi im ograniczenie wolności na okres od czterech do pięciu lat lub nawet siedmioletnie więzienie.

Jak informuje agencja Unian, Edward Doliński, dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, powiedział, że w czasie II wojny światowej w Niemirowie zginęło ok. 8 tys. Żydów, w tym kobiety i dzieci. Pochowani zostali na miejskim cmentarzu w kilku masowych grobach. Na pomniku pomordowanych znajduje się napis "pamięć wieczna tych, którzy 24 maja 1943 roku zginęli z rąk niemieckich nieludzkich faszystów.

Doliński był oburzony tym, że w policyjnych oświadczeniach o fakcie wandalizmu informowano o "mogiłach martwych obywateli Niemirowa". - Nie ma ani słowa o Żydach - zwrócił uwagę.

Źródło: rp.pl/ Unian, apostrophe.ua, jewish.ru
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA