fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Niebezpieczne chemikalia w popularnych płatkach śniadaniowych

Bloomberg
Kilkanaście popularnych marek płatków śniadaniowych dla dzieci zawiera śladowe ilości środków kancerogennych, takich jakie są też m.in. w herbicydzie Roundup wynika z raportu organizacji Environmental Working Group (EWG).

Kancerogenny glifosat w kilkunastu próbkach płatków śniadaniowych wykryto już latem zeszłego roku. Najwyższe stężenia stwierdzono m.in. w popularnych płatkach owsianych Quaker Oats i słodkich, miodowych płatkach dla dzieci Cheerios.

W tym roku najwyższe stężenie glifosatu EWG wykryła w kilku rodzajach sprzedawanych w USA Cheerios: Honey Nut, Chocolate Peanut Butter, Oat Crunch i Multi Grain. Środek znaleziono także w 21 rodzajach "naturalnych" batonikach marki Nature Valley - produkowanych przez koncern General Mills. EWG w raporcie pisze, że w niektórych próbkach zawartość glifosatu była wyższa niż poziom uważany przez naukowców za bezpieczny dla zdrowia dzieci - informuje CNN.

EWG chce by koncerny takie jak General Mills czy Quaker przestały kupować skłądniki do swoich produktów od farmerów używających środki chwastobójcze zawierające kancerogenny glifosat, m.in. środek Roundup.

Glifosat to substancja aktywna zawarta w środku do zwalczania chwastów o nazwie Roundup. To najsłynniejszy, opatentowany jeszcze w latach 70. produkt koncernu Monsanto (obecnie jest częścią niemieckiego koncernu Bayer). Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako substancję "prawdopodobnie rakotwórczą", a w stanie Kalifornia został wciągnięty na listę środków, "o których wiadomo, że powodują raka". Monsanto zapewnia, że środek jest bezpieczny, powołując się na własne ekspertyzy. Koncern przekonuje, że stosowany zgodnie z zaleceniami i w odpowiednich dawkach nie stanowi zagrożenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA