fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Europol złapał 108 przemytników węgorzy

Adobe Stock
Przestępcy chcieli wprowadzić na rynek węgorza szklistego, wartego łącznie 6,2 mln euro, czyli ponad 27 mln zł.

Przy okazji dzisiejszego dnia środowiska, Europol pochwalił się spektakularnymi wynikami akcji Operation Lake (operacja jezioro – red.), której celem jest zwalczanie handlu zagrożonymi gatunkami w UE i likwidacja grup przestępczych, które przy okazji są zwykle zaangażowane w inne nielegalne działalności, jak przestępstwa przeciwko środowisku, przemyt, pranie pieniędzy, unikanie podatków i fałszowanie dokumentów.

Akcja Europolu, prowadzona wspólnie z organami ścigania w 19 krajach, trwała od października 2019 do kwietnia 2020. W efekcie śledczy aresztowali 108 przemytników i zajęli 2013 kg węgorzy szklistych. Ilość nie wydaje się spektakularna jak na tak szeroko zakrojoną akcję, ale ponieważ węgorz europejski, nazywany szklistym, jest ściśle chronionym gatunkiem, a jego cena na rynku przekracza nawet 2,5 tys. euro za kilogram – Europol szacuje wartość zatrzymanych ryb na 6,2 mln euro, czyli ponad 27 mln zł.

Węgorze przeżyły (przynajmniej część) – i wróciły do naturalnego środowiska. Europol działał m.in. w Albanii, Belgii, na Bałkanach, w Gruzji, Czechach, a także w największych gospodarkach Europy, jak Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.

Wszechobecny koronawirus utrudnił tegoroczną operację, ponieważ sezon połowowy miał miejsce podczas blokady COVID-19 w Chinach. Utrudniło to wymianę gospodarczą między Unią Europejską i krajami azjatyckimi, co wpłynęło na wszystkie transakcje, także te nielegalne.

Do akcji poszukiwania przemytników węgorzy Europol dołączył tydzień intensywnej akcji w lutym, gdy podczas 6560 różnych działań w strefie połowowej, portach, lotniskach i drogach – zajęto 320 kg ryb o wartości 490 tys. euro.

Węgorz szklisty jest chroniony tak intensywnie, ponieważ jest krytycznie zagrożony wyginięciem – trafił do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

W Polsce obowiązuje rozporządzenia ministra rolnictwa z 2010 roku, które pozwala na połów… do dwóch węgorzy w ciągu doby, i to mierzących ponad 50 cm długości, a ich obszar ochronny trwa od 15 czerwca do 15 lipca. Węgorz szklisty żyje w rzekach i jeziorach zachodniej i środkowej Europy, od 2007 r. jest chroniony na całym świecie, co sankcjonuje Konwencja Waszyngtońska o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA