fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Buffett chce przejąć Mondelez? Słodki szał na giełdzie

Mondelez jest właścicielem wielu znanych marek słodyczy, w tym Oreo, Milki czy Delicji.
Flickr
Akcje producenta żywności i napojów Mondelez poszybowały w górę, kiedy rynek obiegła plotka o tym, że spółka Warrena Buffetta rozważa przejęcie koncernu.

Szwajcarski magazyn Bilanz napisał w środę, opierając się na anonimowym, ale „dobrze poinformowanym źródle z przemysłu spożywczego”, że przejęciem Mondelez zainteresowana jest firma Kraft Heinz, należąca do Berkshire Hathaway, holdingu znanego inwestora Warrena Buffetta, oraz 3G Capital.

Wiadomość w szybkim tempie obiegła całą branżę i już w handlu posesyjnym w środę kurs akcji spożywczego giganta skoczył o 12 proc.

Entuzjazm inwestorów ostudziła jednak agencja Reutera, która zdementowała plotki o możliwym przejęciu Mondelez przez Kraft Heinz. Jak podała powołując się na osoby bliskie sprawie, firma kontrolowana przez Warrena Buffetta propozycji takiej nie złożyła i nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Mondelez. Obie spółki odmawiają udzielenia jakichkolwiek informacji na ten temat.

Mondelez był kiedyś częścią koncernu Kraft, ale w 2012 r. spółki się rozdzieliły. Od tego czasu Mondelez koncentrował swoją działalność przede wszystkim na zwiększeniu marży zysku poprzez redukcję kosztów. Już od czerwca na rynku pojawiały się spekulacje o tym, że firma jest zainteresowana połączeniem się z inną działającą w przemyśle spożywczym spółką, by umocnić swoją pozycję. Jeden z głównych inwestorów Mondelez, William Achman, naciska na firmę, by jak najszybciej powiększyła swój przychód albo sprzedała się któremuś z rywali.

Mondelez jest globalnym producentem żywności, w tym znanych słodyczy, takich jak Oreo, Milka, Delicje, Alpen Gold, Prince Polo, Jacobs czy belVita. W Polsce posiada siedem zakładów produkcyjnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA