fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Bułgaria zwiększy deficyt, żeby kupić kilka F-16

america.gov
Rząd Bułgarii postanowił zwiększyć deficyt budżetowy w 2019 r. do 2,2 mld lewa (1,27 mld dolarów) czyli do ok. 2 proc. PKB w ramach przygotowań zakupu 8 myśliwców F-16 ze Stanów Zjednoczonych.

Decyzję rządu musi zatwierdzić parlament, ale minister finansów  Wladislaw Goranow oświadczył, że dobre perspektywy gospodarcze i dobra dotychczas realizacja budżetu pozwolą na zapłacenie w tym roku pełnej sumy za kontrakt z Amerykanami.

Czytaj także: Bułgaria ma umowę na F-16

"Rząd zaaprobował zmiany w budżecie państwa na 2019 r. w związku z zakupem nowych myśliwców, które mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, zbiorowej obrony NATO oraz unijnej polityki obrony i bezpieczeństwa. Ze względu na zwiększony wydatek 1,8 mld lewa przewiduje się wzrost deficytu budżetowego do 2,2 mld lewa" - stwierdza komunikat rządu.

Nowy deficyt nie oznacza naruszenia unijnej normy 3 proc. PKB i nie będzie zapewne przeszkodą w planach Bułgarii wejścia w tym roku do poczekalni strefy euro. Bułgaria wyemituje obligacje na krajowym rynku i wykorzysta znaczne rezerwy kontrolowane w ramach systemu zarządu walutą, wiążącego kurs lewa z euro na sfinansowanie kontraktu - pisze Reuter.

W związku z zakupem myśliwców, największym zamówieniem sprzętu wojskowego przez ten kraj  od czasu upadku komunizmu ulegną  odroczeniu  na przyszły rok bułgarskie  plany kupna nowych okrętów wojennych i transporterów opancerzonych.

W kwietniu włoska stocznia Fincantieri, niemiecka Lürssen i bułgarska MTG Dolphin złożyły oferty w przetargu na dwa okręty patrolowe za 984 mln lewa dla bułgarskiej marynarki. Wiceminister obrony Atanas Zaprianow powiedział dziennikarzom, ze ma nadzieję na zawarcie umowy o okrętach do końca roku, a płatność nastąpiłaby w przyszłym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA