fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rosja wydaje na zbrojenia najwięcej od upadku ZSRR. Europa nie pozostaje dłużna

wikimedia
Rosja zwiększyła wydatki wojskowe do największego poziomu od upadki ZSRR i to pomimo niszczących gospodarkę sankcji oraz niskich notowań ropy naftowej.

Pomimo skoku, Moskwa nadal wydaje na zbrojenia mniej niż 10 proc. tego, co wszystkie kraje NATO.

Z analizy przeprowadzonej przez instytut badawczy SIPRI w Sztokholmie wynika, że Władimir Putin w 2016 r. wydał na zbrojenia 69,2 mld dolarów. To o 5,9 proc. więcej, niż rok wcześniej. Był to drugi z rzędu rok stojący pod znakiem większych nakładów na rosyjską armię.

Zdaniem autorów raportu, suma rosyjskich wydatków na zbrojenia osiągnęła największy udział w PKB tego kraju od upadku Związku Radzieckiego.

Przypomnijmy, rosyjska gospodarka przeżywa poważne problemy. Powodami są niskie ceny ropy naftowej oraz sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Moskwę po wybuchu konfliktu na Ukrainie w 2014 r.

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską

Swoje budżety wojskowe zwiększają też lider i wicelider zestawienia. Najwięcej na zbrojenia wydają Stany Zjednoczone, które w 2016 roku wyłożyły na swoje wojsko 611 mld dolarów (wzrost o 1,7 proc.), za nimi uplasowały się Chiny z nakładami rzędu 215 mld dolarów (wzrost o 5,4 proc.).

Rosja dzięki przeznaczonym na wojsko 69,2 mld dolarów znalazła się na powrót w pierwszej trójce najmocniej zbrojących się państw świata.

W 2015 roku miejsce to zajmowała Arabia Saudyjska, jednak w kolejnym roku ścięła budżet wojskowy o 30 proc. do 63,7 mld dolarów. Z szacunków SIPRI wynika, że było to największe cięcie tego typu wydatków spośród monitorowanych państw. Przyczyną oszczędności Saudów były spadające notowania ropy naftowej oraz zaangażowanie w wojnie domowej w Jemenie.

Europa znowu się zbroi

SIPRI podaje, że w 2016 roku ludzkość przeznaczyła na wydatki militarne 1,6 biliona dolarów, to o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Drugi rok z rzędu zwiększyły się tego typu nakłady w Europie Zachodniej, od końca lat 90. systematycznie cięte. Łącznie zanotowano skok o 2,6 procent, najwięcej we Włoszech, o 11 procent. O 2,4 proc. wzrosły budżety wojskowe krajów Europy Centralnej. Polska wydaje na ten cel ponad 9 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA