fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

USA sprzedają coraz więcej broni, Rosja coraz mniej

Bloomberg
W ciągu ostatnich pięciu lat USA umocniły się na pozycji lidera eksportu uzbrojenia. Amerykanie mają dziś 36 proc. światowego rynku broni. Rosjanie stracili 18 proc. eksportu. Najwięcej broni na świecie kupuje Arabia Saudyjska. Polska broń sprzedaje się słabo.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytut Badania Problemów Światowych (SIPRI), który monitoruje rynek uzbrojenia już 50 lat, świat w latach 2015-2019 kupił o 5,5 proc. więcej śmiercionośnych urządzeń aniżeli w okresie poprzednich pięciu lat (2010-2014). Najwięksi eksporterzy to USA, Rosja, Francja, Niemcy i Chiny.

Najnowsze, opublikowane dziś (9 marca) dane świadczą o coraz większej dominacji amerykańskiej zbrojeniówki. W ciągu pięciolecia eksport uzbrojenia z USA zwiększył się o 23 proc. do 53,03 mld dol. i stanowi już 36 proc. globalnego rynku. SIPRI podkreśla, że w ciągu pięciu lat wielkość eksportu głównych rodzajów uzbrojenia z USA była o 76 proc. wyższa, aniżeli z Rosji. Amerykanie sprzedają broń do 96 krajów.

Zbrojeniowe zakupy broni z federacji zmniejszyły się o 18 proc. w latach 2015-2019 i wyniosły 30,01 mld dol. (21,6 proc. globalnego rynku). Powodem były dużo niższe aniżeli w przeszłości zamówienia z Indii - dotąd największego rosyjskiego klienta i największego importera broni w ogóle.

Teraz Indie straciły fotel lidera i najwięcej broni kupuje Arabia Saudyjska, która w ciągu pięciu lat zwiększyła import o 130 proc. Saudowie 73 proc. broni kupił w USA a resztę w Wielkiej Brytania.

Jednak to nie Brytyjczycy są trzecim eksporterem broni, ale Francuzi, których eksport osiągnął poziom niespotykany od 30 lat. Obecnie Francja ma 7,9 proc. (11,5 mld dol.) udziału w globalnym rynku eksportu broni. „Francja czerpie korzyści z zamówień ze strony Egiptu, Kataru i Indii"- zauważa Diego Lopez da Silva - analityk SIPRI.

O 17 proc. zwiększyli sprzedaż broni za granicę Niemcy. Chiny zwiększyły liczbę swoich odbiorców z 40 krajów do 53. Korea Płd. zwiększyła eksport o 143 proc. i po raz pierwszy weszła do dziesiątki największych sprzedawców uzbrojenia. Eksport zbrojeniowy Izraela zwiększył się o 77 proc. i okazał się rekordowo wysoki.

Egipt zwiększył zakupy czterokrotnie stając się trzecim importerem śmiercionośnych urządzeń na świecie (po Arabii Saudyjskiej i Indiach). W Ameryce Płd. najwięcej na broń wydała Brazylia, na którą przypada 31 proc. takich zakupów na kontynencie. Natomiast RPA praktycznie zaprzestały w ostatnim pięcioleciu importu broni.

Polska w latach 2015-2019 sprzedała broń do Ekwadoru, Niemiec, Indonezji, Jordanii, Litwy, Ukrainy oraz niewymienionych (utajnionych) odbiorców na kwotę 44 mln dol. (0,3 proc. globalnego eksportu), z czego połowę w 2018 r., a zero w minionym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA