fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

MON kupił cztery nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej. Umowa podpisana

materiały prasowe
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.

Obecny na uroczystości podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski", ponieważ śmigłowce wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne i będą "bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa".

Na początku kwietnia tego roku MON podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn. Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Brytyjsko-włoska konstrukcja była jedyną oferowaną w przetargu po wycofaniu się konkurencji z Airbus Helicopters.

Wartość umowy na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej – wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym – to 1,65 mld zł; śmigłowce mają być dostarczone do końca 2022 r. – poinformowała Kancelaria Premiera.

Offset sprowadzi się do zorganizowania bieżącej obsługi maszyn w lotniczych zakładach w Łodzi. Producent zachwala, że maszyny AW101 budowane w brytyjskich zakładach w Yeovil zostały wprost stworzone do zadań, które przydzieli im polska Marynarka Wojenna. To tropienie podwodnych intruzów, czyli zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP), poszukiwanie i podejmowanie rozbitków oraz misje bojowego ratownictwa tzw. Combat SAR.

Umowa gwarantuje także zapewnienie wsparcia technicznego przez firmę Leonardo i poddostawców specjalistycznego wyposażenia śmigłowców (czyli spółek Thales DMS France SAS i MES SpA) w ciągu pierwszych dziesięciu lat eksploatacji kupowanych właśnie wiropłatów. Na offsecie ma skorzystać także Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, dokąd powinny trafić projekty rozwojowe i wsparcie dla specjalistycznych badań.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA