fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Egipt kupił rosyjskie myśliwce Su-35

Su-35
Wikimedia, fot. Dmitry Terekhov
Kontrakt wart ponad 2 mld dolarów na dostawy do Egiptu ponad 20 rosyjskich myśliwców już obowiązuje. Dostawy zaczną się w przyszłym roku. Maszyny kupiły też Chiny i Indonezja.

Szczegóły kontraktu, który już obowiązuje, nie zostały podane do publicznej wiadomości. Gazeta Kommersant ustaliła, że Rosja podpisała umowę z Egiptem na dostawy ponad dwudziestu Su-35 - ciężkich, wielofunkcyjnych myśliwców generacji 4++ wraz z dodatkowym wyposażeniem, wart około 2 mld dol. 

Dostawy mają się rozpocząć w latach 2020-2021. Wiadomo, że kontrakt zapewnia pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych wykonawcy myśliwców - zakładów lotniczych w Komsomolsku na Amurze. 

Czytaj także: Turcja musi wybrać: albo rosyjskie S-400, albo amerykańskie F-35 

Egipt to od lat jeden z głównych klientów rosyjskiej zbrojeniówki. W 2017 r. zajął pierwsze miejsce wśród odbiorców rosyjskiej broni z kontynentu afrykańskiego z wielkością zakupów 6,2 mld dol. Kair najwięcej kupuje w Rosji systemów antyrakietowych, artylerii, karabinów maszynowych, myśliwców MiG-29M/M2 oraz śmigłowce bojowe Ka-52K.

W 2015 r. to Egipcjanie przejęli rosyjski kontrakt na dwa francuskie helikopterowce Mistral, kiedy Francja odmówiła ich dostawy Rosji po wprowadzeniu unijnych sankcji. Jeżeli chodzi o samoloty, to Kair dysponował dotąd przestarzałymi MiG-21 i chińskimi J-7, a także amerykańskimi F16 i francuskimi Mirage 2000.

Rosyjskimi Su-35 interesują się też Chiny i Indonezja. W 2015 r. Moskwa podpisała kontrakt z Pekinem na dostawę co najmniej 24 maszyn. Amerykanie objęli Chiny sankcjami za zakup rosyjskich myśliwców.

W 2018 r. trwały rozmowy z Indonezją. Jakarta, pomimo grożących sankcji USA, zakontraktowała kilkanaście maszyn. Pierwsze dostawy zaczną się już w tym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA