Przemysł Obronny

Dobra zmiana: polska firma obsłuży wielozadaniowe Jastrzębie

Polski samolot F-16
Fotorzepa
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno -Technologiczne (WCBKT) we współpracy z BAE Systems i z wykorzystaniem technologii brytyjskiego giganta zbrojeniowego zajmie się obsługą naziemną bojowych samolotów F-16 Sił Powietrznych RP. Stołeczna firma należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisała z BAE Systems 5 letnią umowę w tej sprawie.

Bez podstawowych lotniskowych urządzeń, takich jak zasilacze elektroenergetyczne, nie da się uruchomić silników myśliwca, a bez podnośników hydraulicznych – podwiesić pod jego skrzydłami rakiet i bomb. Do tej pory naprawy i serwisowanie kilkunastu urządzeń do lotniskowej obsługi wielozadaniowych bojowych Jastrzębi na polskich lotniskach nadzorowali i certyfikowali Amerykanie. Po kilkunastu latach eksploatacji myśliwców te kompetencje sukcesywnie przejmować będą nasi specjaliści.

Obsługa F-16 w polskich rękach

- Wreszcie polonizujemy kluczowy element logistycznego wsparcia eksploatacji maszyn F-16 – nie kryje satysfakcji Piotr Kisiel, prezes WCBKT.

Potwierdzony kontraktem zakres współpracy z BAE Systems - obejmuje szkolenia, dostawę części zamiennych i usług inżynierskich. Równolegle następować ma przekazywanie umiejętności. Prace rozwojowe i produkcja urządzeń będą mieć miejsce zarówno w zakładach Electronic Systems firmy BAE Systems w Stanach Zjednoczonych, jak również na terenie WCBKT w Warszawie.

Obronny gigant BAE Systems angażował się w przeszłości w modernizację polskiej armii, a obecnie zatrudnia ponad 100 specjalistów w Poznaniu, gdzie opracowywane są informatyczne narzędzia, programy i usługi z zakresu analizy danych, zarządzania ryzykiem i wykrywania oszustw m.in. w systemach finansowych.

Szansa na strategiczna współpracę

Działające od 1968 roku Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno - Technologiczne S.A., liczy 150 fachowców i ma na koncie udane własne konstrukcje urządzeń do lotniskowej obsługi statków powietrznych, nagradzane m.in. na branżowych targach i wystawach. Dzięki umowie z BAE Systems WCBKT będzie mogło znacznie poszerzyć swoje kompetencje w dziedzinie certyfikowanego serwisowania i remon­tów urzą­dzeń lot­ni­sko­wych potrzeb­nych do obsługi samolotów F-16C, a także eksploatowanych w siłach zbrojnych maszyn trans­por­to­wych C-130E Hercules amerykańskiej konstrukcji.

Kursy i szkolenia pracowników WCBKT mają wystartować już od początku przyszłego roku i zakoń­czyć się zdobyciem uprawnień do prac przy 14 rodzajach urządzeń lotniskowych pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku. Potem sukcesywnie będzie następowało nabywanie zdolności produkcyjnych dostosowanych do potrzeb serwisu Jastrzębi w kolejnych etapach ich eksploatacji.

- Docelowo współpraca polskiej firmy z zagranicznym partnerem ma otworzyć drogę do produkcji i sprzedaży polskich urządzeń lotniskowych na rynkach zachodnich w ramach łańcuchów dostaw BAE Systems - planuje prezes Kisiel.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL