Przemysł Obronny

Zbrojeniówka osłoni pakistańskie czołgi

Rzeczpospolita
Polskie reaktywne pancerze erawa i optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne wzmocnią czołgi Islamabadu. To ważny zwrot. Po długiej przerwie spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej ruszają na pakistański rynek.

Może się to nie spodobać Indiom, z którymi od dawna – niestety teraz ze zmiennym powodzeniem - kooperowała nasza zbrojeniówka. W ostatnich dekadach przemysł i MON podkreślały jednak wyjątkowy charakter strategicznych relacji właśnie z indyjskim partnerem w tym niespokojnym rejonie świata. Sytuacja właśnie ulega zmianie.

- To dobrze, że nasz przemysł obronny odchodzi od utartych stereotypów, które coraz rzadziej znajdowały uzasadnienie w handlowej rzeczywistości. To prawda, w Indiach udawało się nam w przeszłości sprzedawać duże partie wozów zabezpieczenia technicznego (WZT) dla wojsk pancernych, ale ostatni głośny kontrakt z New Delhi nie zaowocował jak dotąd uruchomieniem produkcji WZT - 3. Dołączamy więc do krajów, które na lukratywnych rynkach na Półwyspie Indyjskim łamią schemat i z powodzeniem zarabiają na obronnej współpracy zarówno z Pakistanem jak i z Indiami. Miejmy przy tym świadomość, że eksport polskiej broni ma dziś żywotne znaczenie dla rozwoju całego przemysłowego sektora obronnego RP – tłumaczy Andrzej Kiński ekspert militarny i szef pisma Wojsko i Technika.

PGZ: to wyjątkowo obiecujący rynek

- Pakistan to bardzo obiecujący kierunek dla PGZ. Islamabad z determinacją podwyższa swój budżet obronny, jest to bardzo chłonny rynek z racji na niespokojną sytuację w regionie. Pakistańskie siły zbrojne posiadają sprzęt zarówno zachodniej jak i wschodniej proweniencji oraz są odbierani przez NATO jako poważny partner w Południowej Azji. Pozwala to nam nie tylko na oferowanie naszej pełnej gamy produktowej, pakietów modernizacyjnych ale także na nawiązywanie partnerskich relacji oraz prowadzenie rozmów o transferze technologii bądź linii montażowych – mówi Maciej Lew – Mirski członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wiceszef PGZ zastrzega, że w związku toczącymi się negocjacjami nie może zdradzić szczegółów wojskowej kooperacji. Potwierdza jednak , że kilka polskich rozwiązań przeszło już testy Pakistańskich Sił Zbrojnych, osiągając bardzo wysokie noty.

Według naszych ustaleń polski przemysł już dostarcza wojskom pancernym Islamabadu technologie bardzo skutecznego, polskiego reaktywnego pancerza erawa. To wypełnione materiałem wybuchowym kasety którymi wykładany jest korpus czołgu. Nieprzyjacielski pocisk który uderza w taką osłonę powoduje eksplozję a impet wybuchu niweluje siłę i ogranicza skutki trafienia. Pakistańczycy będą stosować też w swoich czołgach systemy obserwacji – peryskopy, dalmierze, kamery dzienno- nocne skonstruowane w stołecznym Przemysłowym Centrum Optoelektroniki.

Fabryki otwierają drzwi

Od blisko tygodnia szczegóły przemysłowej współpracy uzgadnia w Polsce delegacja zbrojeniowej korporacji Heavy Industries Taxila (HIT), głównego producenta platform lądowych w Pakistanie. Pakistańscy specjaliści z gen. Muhammadem Naeem Ashraf prezesem HIT, odwiedzili wybrane zakłady produkcyjne, odpowiadające za platformy lądowe i ich wyposażenie w ramach PGZ: Rosomaka S.A., Hutę Stalowa Wola, Bumar-Łabędy i Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) w Gliwicach oraz warszawskie PCO.

Podczas obecnej wizyty i wcześniejszych spotkań z przedstawicielami HIT ustalono główne obszary współpracy w dziedzinie rozwoju bojowych platform lądowych. Strona pakistańska jest zainteresowana współpracą z PGZ w zakresie modernizacji czołgów zwłaszcza generacji wywodzącej się z rodziny T-55, jak również współpracą w zakresie wymiany doświadczeń i potencjalnej współpracy przemysłowej w zakresie dostarczanych dla Sił Zbrojnych RP platform lądowych a także urządzeń szkoleniowych i symulatorów – ujawniła PGZ.

Ciężkozbrojny HIT

Heavy Industries Taxila to jedno z głównych przedsiębiorstw pakistańskiego sektora obronnego, które zostało założone w 1971 roku. Zakłady zlokalizowane są w Taxila w dystrykcie Rawalpindi w prowincji Pendżab. HIT pozostaje od wielu lat głównym ośrodkiem projektowo – produkcyjnym sprzętu pancernego w Pakistanie. Zakłady wchodzące w skład HIT odpowiadały za licencyjną produkcję czołgów z ChRL, transporterów M113, armatohaubic, a także uczestniczyły w opracowaniu, wraz z chińskim Norinco, czołgu Al-Khalid (obecnie opracowywany jest jego następca, Al-Khalid 2). HIT odpowiada również za modernizację szeregu pojazdów opancerzonych. Wśród programów B+R w które zaangażowany jest HIT znajdują się również prace nad rozwojowym wariantem pojazdów 4x4 Dragoon, kolejny projekt czołgu znany pod nazwą Haider oraz kołowych transporterów opancerzonych 8x8.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL