fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Utajnione nazwiska kandydatów na prokuratora generalnego

Ponad miesiąc temu wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji dotychczasowego prokuratora generalnego złożyła premier Ewa Kopacz.
Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły najprawdopodobniej tylko cztery zgłoszenia kandydatów na prokuratora generalnego.

Piątkowa decyzja Krajowej Rady Sądownictwa zaskoczyła nie tylko dziennikarzy, ale i samych kandydatów. Rada, która właśnie kończyła zbierać zgłoszenia od chętnych na urząd prokuratora generalnego, postanowiła, że najpierw sprawdzi, czy kandydaci spełniają warunki formalne zgłoszenia, a dopiero potem upubliczni ich nazwiska. Żeby na jaw nie wyszła żadna informacja, postanowiła (nie wiadomo, na jakiej podstawie, skoro chodzi o urząd publiczny, a media nie przesądzają o tym, kto wygra, tylko o tym, kto się zgłosił) zachować w tajemnicy także liczbę chętnych, choć ta po północy już nie mogła się zmienić. Nic więc dziwnego, że pojawiły się spekulacje.

Nieoficjalnie „Rz" dowiedziała się, że zgłosiło się czterech kandydatów. Na liście najprawdopodobniej są: Krzysztof Karsznicki, prokurator Prokuratury Generalnej; Robert Hernand, obecny zastępca Andrzeja Seremeta; Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie, i Krzysztof Wójcik z Prokuratury Generalnej.

KRS przyjmowała zgłoszenia od kandydatów do piątku 17 lipca do godziny 24. Większość chętnych złożyła zgłoszenia ostatniego dnia.

Sprawa wyboru nowego prokuratora generalnego może budzić emocje. Ponad miesiąc temu wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji dotychczasowego prokuratora generalnego złożyła premier Ewa Kopacz. Wcześniej jednak zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i Krajowa Rada Prokuratury przyjęły regulamin wyboru nowego prokuratora generalnego w zwykłym trybie na nową kadencję.

Andrzej Seremet kończy urzędowanie 31 marca 2016 r. Każda z rad, po przesłuchaniach, ma wskazać prezydentowi do wyboru jednego kandydata.

Krajowa Rada Prokuratury przyjmuje zgłoszenia do 11 września. Od 12 do 16 października potrwają przesłuchania kandydatów, które mają być jawne i otwarte dla publiczności.

Publiczne wysłuchanie i wybór kandydata Krajowej Rady Sądownictwa odbędą się na posiedzeniu od 5 do 9 października.

Ostatecznie o tym, kto zostanie nowym prokuratorem generalnym, zdecyduje prezydent, który wybierze następcę Seremeta z dwóch kandydatów – jednego przedstawionego przez KRS, drugiego przez KRP. —Agata Łukaszewicz

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA