fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Wytyczne dla prokuratorów ws. sformułowania „polskie obozy śmierci"

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Do 15 marca śledczy mają czas na sprawdzenie w sądach, ile jest spraw, w których chodzi o naruszenie dóbr osobistych poprzez użycie sformułowania „polskie obozy śmierci".

Prokuratorzy mają przesłać informacje do Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. To najnowsze wytyczne Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego, kierowane do wszystkich prokuratorów w kraju. Śledczy mają zgłaszać swój udział w takich postępowaniach.

Prokurator Hernand przesłał prokuratorom wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 22 grudnia 2016 r.

„Proszę o wykorzystanie załączonego orzeczenia w bieżących działaniach" – napisał. Chodzi o wyrok, jaki zapadł w sprawie o ochronę dóbr osobistych. Sąd uwzględnił w części apelację powoda, zmienił jeden z punktów wyroku sądu okręgowego, nakazując pozwanemu przeproszenie powoda.

Ma to zrobić poprzez zamieszczenie w języku niemieckim, na portalu internetowym (i pozostawienie przez miesiąc), na stronie głównej w ramce wyboldowaną czcionką na własny koszt konkretnej treści oświadczenia. „Z.F., wydawca portalu internetowego (...) wyraża ubolewanie z powodu pojawienia się w dniu 15 lipca 2013 r. na portalu (...) w artykule pt. „V.F. (...) D. (...) K.', nieprawdziwego i fałszującego historię Narodu Polskiego określenia sugerującego, jakoby obozy zagłady w M. i (...) zostały wybudowane i prowadzone przez Polaków i przeprasza Pana K.T., który był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym, za naruszenie jego dóbr osobistych, w szczególności tożsamości narodowej i jego godności narodowej".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA