fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Afganistan: Biden nie wycofa wszystkich żołnierzy USA do maja

Żołnierz USA w Afganistanie
US DoD, Army Master Sgt. Alejandro Licea
Pentagon poinformował w czwartek, że administracja Joe Bidena nie wywiąże się z zobowiązania do wycofania pozostających w Afganistanie amerykańskich żołnierzy do maja, ponieważ talibowie nie przestrzegają ich części umowy, jaką zawarli z USA.

Porozumienie USA z talibami, podpisane przez administrację Donalda Trumpa w lutym 2020 roku, zobowiązywało talibów do zmniejszenia liczby aktów przemocy i zerwania związków z organizacjami terrorystycznymi.

Gdyby warunki te zostały spełnione ostatni żołnierze USA mieli opuścić Afganistan do maja 2021 roku.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje jeszcze ok. 2 500 amerykańskich żołnierzy. Ostatnią redukcję amerykańskiego kontyngentu przeprowadzono tuż przed zakończeniem kadencji przez Donalda Trumpa.

- Talibowie nie wywiązali się ze swoich zobowiązań - oświadczył rzecznik Pentagonu, John Kirby, w czasie konferencji prasowej.

- Bez wywiązania się przez nich ze zobowiązań do wyrzeczenia się terroryzmu i zaprzestania brutalnych ataków na siły bezpieczeństwa Afganistanu (...), trudno jest wskazać sposób, w jaki mielibyśmy kontynuować realizację wynegocjowanego porozumienia - stwierdził Kirby.

Rzecznik Pentagonu dodał, że USA nadal chcą działać w kierunku wypełnienia ustaleń wynegocjowanego porozumienia.

Obecnie w Afganistanie toczą się rozmowy między rządem w Kabulu, a talibami.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA