fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump tnie amerykańską składkę na NATO

AFP
Prezydent USA Donald Trump chce doprowadzić do tego, aby Stany Zjednoczone płaciły na utrzymanie Sojuszu Północnoatlantyckiego tyle, ile Niemcy. Różnicę musieliby dopłacić sojusznicy - informuje Onet.

Informację tę podała telewizja CNN. Biały Dom na razie nie wypowiedział się w tej kwestii.

Stany Zjednoczone finansują  obecnie 22 proc. budżetu NATO - jest to kwota 2,5 mld dolarów rocznie.

To nie jest suma astronomiczna jak na wydatki wojskowe, pokrywa
pokrywa koszty utrzymania kwatery głównej NATO, wspólnych inwestycji w bezpieczeństwo i niektórych połączonych operacji wojskowych, ale taka decyzja dowodziłaby determinacji Trumpa w kwestii wymuszenia na europejskich członkach Sojuszu większego udziału w kosztach utrzymania natowskiej biurokracji.

Teraz Amerykanie chcą płacić 16 proc. budżetu, podobnie jak Niemcy, którzy opłacają niecałe 15 proc. Brakujące pieniądze, ok. 150 mln dol., będą musieli znaleźć pozostali sojusznicy, w tym oczywiście również Polska - pisze Onet.

CNN cytuje urzędnika NATO, który uważa, że zgodnie z nową formułą udziały kosztów przypisane większości europejskich sojuszników i Kanady wzrosną, podczas gdy udziały w USA spadną. - Byłby  to ważny dowód zaangażowania Aliantów w Sojusz sprawiedliwy podział obciążeń - mówi urzędnik.

Stacja cytuje także jednego z amerykańskich urzędników resortu obrony, który  stwierdził, że zaoszczędzone przez USA pieniądze Waszyngton mógłby przeznaczyć na "inne wysiłki" zmierzające do utrzymania bezpieczeństwa w Europie, w tym na programy w takich krajach jak np. Ukraina czy Gruzja, które nie są członkami NATO, ale znajdują się "na linii frontu z Rosją".

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA