fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Wojnę w Afganistanie mógłbym wygrać w tydzień

AFP
- Gdybyśmy chcieli wziąć udział w wojnie w Afganistanie i wygrać ją, mógłbym tę wojnę wygrać w tydzień. Po prostu nie chcę zabić 10 milionów ludzi - powiedział prezydent USA Donald Trump.

Donald Trump gościł w Białym Domu premiera Pakistanu Imrana Khana. Jednym z tematów rozmów była sytuacja w Afganistanie.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent USA stwierdził, że gdyby Stany Zjednoczone naprawdę zaangażowały się w wojnę w Afganistanie, wygrałyby ją w tydzień. - Po prostu nie chcę zabić 10 milionów ludzi. Rozumiecie to? Nie chcę zabić 10 milionów osób - powiedział.

- Mam scenariusze dotyczące Afganistanu, według których gdybym chciał wygrać tę wojnę, Afganistan zostałby zmieciony z powierzchni ziemi, nie byłoby go. Byłoby po wszystkim dosłownie w 10 dni. Nie chcę iść tą drogą - dodał Trump. Tłumaczył, że dlatego USA współpracują m.in. z Pakistanem i chcą "wyplątać się" z Afganistanu.

- Dlaczego mielibyśmy zabić miliony ludzi? To nie byłoby w porządku. Z punktu widzenia ludzkości, to nie byłoby w porządku. Radzimy sobie bardzo dobrze i sądzę, że Pakistan będzie bardzo pomocny - mówił.

Donald Trump krytycznie odniósł się do działań poprzednich administracji swego kraju w Afganistanie, nazywając je "niedorzecznymi". Ocenił, że siły USA nie walczyły, by zwyciężyć, lecz by walczyć. - Budują stacje paliw, odbudowują szkoły. Stany Zjednoczone nie powinny się tym zajmować, to zadanie dla Afgańczyków - podkreślił.

- Nie chcemy być policjantami. A w zasadzie taką rolę pełnimy. Nie powinniśmy być policją. W Afganistanie jesteśmy od 19 lat. To absurdalne - stwierdził amerykański prezydent.

Premier Pakistanu powiedział, że w sprawie afgańskiej nie było mowy o rozwiązaniach siłowych, a kluczem są negocjacje. - Nigdy nie byliśmy tak blisko pokojowego porozumienia w Afganistanie. Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach będziemy mogli nakłonić Talibów do rozmów z afgańskimi władzami - dodał.

Źródło: NY Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA