fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Zmiana zasad pracy kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych

123RF
Nie rzadziej niż raz na pół roku kurator ma zasięgać informacji o skazanym w Krajowym Rejestrze Karnym.

Minister sprawiedliwości zmienia zasady pracy kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych. Rozporządzenie wchodzi w życie 16 lipca.

Na jego mocy kurator sądowy w czasie pierwszego kontaktu ze skazanym i pierwszej z nim rozmowy poucza go o obowiązkach i uprawnieniach wynikających z zakwalifikowania do określonej grupy ryzyka powrotu do przestępstwa. Już na wstępnym etapie pracy ze skazanym powinien go uświadomić o konsekwencjach zaszeregowania do danej grupy. Musi zdobyć numer jego telefonu lub adres poczty elektronicznej. Wszystko po to, by móc się z nim kontaktować podczas dozoru. Kiedy dostanie skazanego pod opiekę, musi się nim solidnie zająć. Raz na pół roku sprawdza jego kartotekę w Krajowym Rejestrze Karnym.

W czasie sprawowania dozoru kurator ocenia potrzebę nałożenia przez sąd obowiązków adekwatnych do sytuacji materialnej, rodzinnej i zdrowotnej skazanego, a także jego zachowanie po wydaniu orzeczenia. Jeśli uzna, że coś jest nie tak, wnosi do sądu o zmniejszenie lub poszerzenie obowiązków lub zwolnienie z nich skazanego.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 13 czerwca 2016 r. DzU z 1 lipca 2016 r., poz 969

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA