fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Akt łaski - co Andrzej Duda mówił w 2011 roku

Andrzej Duda, wypowiedź z 2011 roku
YouTube
W mediach społecznościowych olbrzymią popularnością cieszy się fragment nagrania wypowiedzi Andrzeja Dudy z 2011 roku o prawie łaski.

W środę Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski jako uprawnienie prezydenta może być stosowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu (skazanych).

Uchwała ta wywołała falę komentarzy zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów prawa.

- SN prawidłowo ocenił sprawę i uznał, że prezydent nie miał prawa stosować aktu łaski wobec Mariusza Kamińskiego i pozostałych nieprawomocnie skazanych - dlatego, bo nie były to właśnie osoby skazane prawomocnie - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Piotr Kardas, który jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej.

"Uważam, że uchwała SN jest całkowicie i absolutnie nietrafna, żeby nie powiedzieć, że z prawnego punktu widzenia błędna. Ona mnie bardzo zdziwiła, ale uchwała jest już wydana" - powiedział PAP prof. Piotr Kruszyński.

Dodał, że zdecydowana większość komentarzy prawników do Kodeksu postępowania karnego dokonuje rozróżnienia i wskazuje, że "ułaskawienie, to instytucja uregulowana w K.p.k. i dotyczy rzeczywiście prawomocnego orzeczenia". "Innym pojęciem jest jednak prawo łaski, wskazane w art. 139 konstytucji. Prawo łaski jest pojęciem szerszym niż ułaskawienie i może obejmować indywidualne akty abolicyjne" - zaznaczył.

Tymczasem w mediach społecznościowych olbrzymią popularnością cieszy się fragment nagrania wypowiedzi Andrzeja Dudy z 2011 roku o prawie łaski, który świadczyć może o niekonsekwencji obecnej głowy państwa. Dotyczyła ona sprawy ułaskawienia Adama S., skazanego za wyłudzenie przedsiębiorcy z Kwidzyna i wspólnika Marcina Dubienieckiego, adwokata i zięcia ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem (...) akt łaski nie zmienia wyroku sądu, i nie podważa winy skazanego, a z Kodeksu postępowania karnego wynika wprost, że skazany może zasługiwać na łaskę, m.in. wtedy, gdy cieszy się nienaganną opinią środowiskową i gdy doszło do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – mówił w 2011 roku Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA