fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wyrok w sprawie zakłócania wystawy o Andersie

AdobeStock
W czwartek, 24 maja 2018 r. Sąd Rejonowy w Suwałkach wydał wyrok w sprawie zakłócania wystawy o Andersie.

Sąd uznał winę ale odstąpił od wymierzenia kary dla trzech osób, które w marcu 2016 roku zakłócały otwarcia wystawy o generale Władysławie Andersie.

Jak podaje TVN 24 - "w uzasadnieniu wyroku suwalski sąd podkreślił, że trzech obwinionych krzykiem, gwizdami i głośnymi komentarzami przeszkadzały w otwarciu wystawy."

Sąd zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich miały miejsce wydarzenia, tj. kampanię do wyborów uzupełniających do Senatu i obecność jednej z kandydatek Anny Marii Anders.

Podkreślił jednak, że w marcu 2016 r., na skutek zachowania obwinionych doszło do sytuacji, która spowodowała zakłócenie porządku publicznego.

Odstępując od wymierzenia kar, sąd powołał się na przepisy Kodeksu wykroczeń, które w określonych przypadkach dają taką możliwość.

Przypominamy, że w marcu 2016 r. Anna Maria Anders, ubiegająca się o mandat do Senatu w części województwa podlaskiego uczestniczyła w otwarciu wystawy poświęconej jej ojcu - "Armia Skazańców" w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Otwarcie tej wystawy zostało zakłócone przez protestujących przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w tym miejscu.

Część z osób protestujących posiadała znaczki Komitetu Obrony Demokracji.

Kilka miesięcy po zdarzeniu, pięciu osobom postawiono zarzuty dotyczące naruszenia porządku w miejscu publicznym.

Podczas pierwszego postępowania przed sądem rejonowym zapadł wyrok uniewinniający, który został uchylony w całości przez sąd okręgowy. Po ponownym rozpoznaniu sprawy przez sąd pierwszej instancji, ponownie uniewinnił on wszystkich obwinionych.

Apelację wówczas złożyła policja. Na jej skutek, sąd odwoławczy wobec dwóch osób wyroki utrzymał w mocy, natomiast wobec trzech uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: TVN 24/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA