fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Ziobro o sprawie Nowaka: Tusk powinien się wstydzić

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Podczas środowego briefingu prasowego minister Zbigniew Ziobro odniósł się do sprawy Sławomira Nowaka, który w poniedziałek decyzją sądu został zwolniony z aresztu.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślał, że śledztwo jest bardzo rozległe i ma międzynarodowy charakter. - Mówienie, że prokuratura osiadła na laurach to jest oczywiste kłamstwo - stwierdził.

Szef MS zwrócił uwagę, że po zatrzymaniu Sławomira Nowaka pod koniec lipca, prokuratura postawiła początkowo sześć zarzutów dotyczących łapówek na kwotę 1,5 mln zł. Dopiero w trakcie czynności zaczęły się pojawić nowe wątki. W styczniu tego roku postawiono kolejne zarzuty.

- Mamy do odczynienia z odrażającym procederem korupcyjnym, na którego czele stał Sławomir N., a to, że jest on jednocześnie bliskim współpracownikiem, przyjacielem Donalda Tuska w niczym nie może sprawiać, że jest traktowany z taryfą ulgową. Wręcz przeciwnie, od kogoś takiego powinno się oczekiwać wyższych standardów (...) za to powinien się wstydzić Donald Tusk i tłumaczyć - mówił Ziobro.

Podczas briefingu poinformowano, że we wtorek ukraińska prokuratura zatrzymała Aleksandra T., który usłyszał zarzut wręczenia łapówek Sławomirowi N. na 2,5 mln zł.

Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska został zatrzymany przez CBA w lipcu ubiegłego roku.

Podejrzany jest o czyny korupcyjne, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, gdy był szefem Ukrawtodoru, a także o pranie pieniędzy.

W poniedziałek sąd postanowił o uchyleniu aresztu. Uznał, że nie ma obawy matactwa, gdyż wszystkie zeznania świadków, które gromadzi CBA, mówią o niewinności Nowaka, więc "absurdalne jest podejrzenie", że Nowak miałby mataczyć w kwestii korzystnych dla siebie zeznań - taki był główny powód odrzucenia wniosku śledczych. Sąd orzekł też nadzór policyjny, zakaz wyjazdu z kraju oraz poręczenie majątkowe w wys. 1 mln złotych.

Prokurator domagał się przedłużenia aresztu Nowaka o kolejne 3 miesiące, że względu na zagrożenie wysoką karą (do 15 lat), obawę matactwa oraz prawdopodobieństwo wyjazdu z kraju. Prokuratura zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA