fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Więcej mandatów karnych dla obywateli: za psy, papierosy, bałagan na posesji i brak dezynfekcji

mandat karny
Adobe Stock
Brak tabliczki informującej o "zakazie palenia" dla właściciela obiektu oznacza teraz zapłatę 150 zł.

Od 10 kwietnia (w najbliższą sobotę) wchodzi w życie nowela rozporządzenia Rady Ministrów, które wprowadzana nowe mandaty dla obywateli. Nowości jest wiele: grzywna za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia – od 50 do 250 zł. Za groźnego psa na spacerze bez smyczy czy kagańca zapłacimy dwa razy tyle – do 500 zł.

Słono kosztować będzie bałagan na posesji (np. składowanie śmierdzących odpadów) – od 100 do 250 zł. Za niestosowanie się do wskazań i nakazów w celu zabezpieczenia stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych – mandat od 100 do 250 zł.

Pojawia się też nowe wykroczenie – nieutrzymywanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym przez przewoźnika (brak dezynfekcji) – kara od 100 do 250 zł.

Posypią się kary za nowe sposoby palenia tytoniu. Chodzi o sprzedaż oprócz wyrobów tytoniowych również papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych. I tak, za udostępnianie tych wyrobów osobom do lat 18 grozi 500 zł mandatu. Za ich wprowadzanie do obrotu na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą – 500 zł. Sprzedaż papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż 20 sztuk lub luzem bez opakowania – 100 zł. Tyle samo grozi za wprowadzanie do obrotu wyrobów tytoniowych lub e-papierosów i ich części w systemie samoobsługowym (oprócz sklepów wolnocłowych).

Podstawa prawna: rozporządzenie RM z 18 marca 2021 r., Dz.U. z 26 marca 2021, poz. 556.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA