fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Kaczyński: Polska nie może być podległa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego "jest traktowana poważnie, ale w ramach polskiego prawa i konstytucji."

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". 

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. 

Jarosław Kaczyński wytłumaczył w TVP Info, że w sprawie opinii Komisji Weneckiej, rząd działa "spokojnie i systematycznie". Przez marszałka Sejmu ma zostać powołana specjalna komisja. - Komisja przedłoży swoje wnioski, a Sejm szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, będzie musiał podjąć decyzje. Żadne suwerenne państwo nie może pozwolić sobie, na to, aby w czysto wewnętrznej sprawie na nie narzekano. Musimy być godnym państwem, godnym narodem i nie możemy się zgodzić na status państwa podległego - powiedział prezes PiS.

- Traktujemy tę opinię poważnie, ale w ramach polskiego prawa i konstytucji. W Polsce obowiązuje konstytucja i nikt nie ma prawa jej łamać. Tak samo podlega jej Trybunał Konstytucyjny - dodał.

Kaczyński podkreślił, że osiągnięcie porozumienia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie jest proste. 

- Jeżeli chodzi o te propozycje opozycji, to, o czym byłoby rozmawiać, po ich realizacji? Wszystko byłoby tak, jak chce opozycja. A opozycja rozpoczęła ten spór ze złą wolą, przyznała to nawet Komisja Wenecka. Komisja wyraźnie powiedziała, że nie podważa uchwał, nie zobowiązuje, aby uchylić uchwały o wyborze 5 sędziów. W świetle opinii KW wszyscy sędziowie ostatnio wybrani powinni być dopuszczeni do rozstrzygania - powiedział Kaczyński.

- To, co robi Rzepliński to ostentacyjne łamanie prawa. To takie mówienie, że suwerenem jest Trybunał Konstytucyjny. Trybunał jest bardzo ważny i bardzo potrzebny i my to szanujemy. Ale nie jest suwerenem. Suwerenem jest naród - dodał prezes PiS.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA