fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Projekt w Sejmie: straże miejskie stracą fotoradary

Fotorzepa, Michał Walczak
Nie będzie kar administracyjnych dla właścicieli aut za przekroczenie prędkości.

Tuż przed końcem kadencji posłowie chcą zmienić kodeks drogowy, w tym system karania kierowców. Podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji spierali się o dwa projekty. W jednym posłowie proponowali wprowadzenie kar administracyjnych za przekroczenie prędkości. I ten podkomisja odrzuciła. Eksperci wskazywali bowiem, że jego przepisy mogą być niekonstytucyjne.

Drugi projekt zakłada odebranie strażom miejskim prawa do używania fotoradarów. Do ostatniej chwili przed głosowaniem nad sprawozdaniem trwała ożywiona dyskusja, czy zabrać strażom tylko urządzenia przenośne czy także stacjonarne. Ostatecznie w głosowaniu przeważyła druga opcja. Straże więc stracą fotoradary, ale dopiero od 1 stycznia 2016 r. Dzięki temu straż będzie mieć więcej czasu na przekazanie ponad 230 urządzeń policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Posłowie nie zdecydowali we wtorek, jak ma wyglądać przepis przejściowy ustawy, który będzie dotyczyć kierowców złapanych przez fotoradar należący do straży przed 1 stycznia 2016 r.

Co zrobić z kierowcami, którzy do tego dnia nie zapłacą mandatu? Straż miejska utraci już wówczas uprawnienia oskarżyciela, nie będzie więc mogła stawać przed sądem.

W tej sprawie decyzja ma zapaść na najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.

Odebranie strażom miejskim urządzeń rejestrujących wykroczenia to efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ta podkreśla, że straże, zamiast skupić się na trosce o porządek na swoim terenie, całą energię poświęcają zarabianiu na kierowcach. Świadczą też o tym najnowsze statystyki MSW. Ponad 67 proc. wykroczeń ujawnionych przez straże dotyczy właśnie wykroczeń w ruchu drogowym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA