fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Kierowca sprawdzi punty karne w internecie

Fotolia.com
Od poniedziałku 24 kwietnia, kierowca może sprawdzić liczbę zdobytych punktów karnych bez wychodzenia z domu.

Usługa „Sprawdź swoje punkty karne" została przetestowana na początku miesiąca. Dziś jest gotowa do wdrożenia. Aby było to możliwe, konieczne były nowelizacje kilku przepisów prawa o ruchu drogowym.

Jak skorzystać z tej możliwości? Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, na niej odszukać zakładkę: kierowcy i pojazdy, i znaleźć konkretną usługę.

Na razie w bazie będą mogli się odnaleźć tylko ci, którzy mają na swoim koncie od 1 do 23 punktów karnych. Niewidoczne więc będą osoby, które punktów nie mają, przekroczyły dozwolony limit lub straciły prawo jazdy. Początkowo usługa będzie korzystać z danych zgromadzonych w Krajowym Systemie Informacji Policji, a ten rejestr po prostu ma takie ograniczenia. Wszyscy kierowcy niezależnie od stanu swojego konta sprawdzą się w ewidencji od czerwca 2018 r., kiedy uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Kierowców 2.0.

Aby się dowiedzieć, jakie dane o naruszeniu przepisów drogowych przekazała policja do ewidencji kierowców, trzeba jednak mieć profil zaufany e-PUAP. Zakładanie go jest już coraz łatwiejsze, bo można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej. Profil może utworzyć każdy, kto ma konto internetowe w PKO BP, Inteligo, ING i Millennium.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA