Dzienny dom Senior+ to nie dom rodzinny - wyrok WSA

Tworzone w ramach rządowego programu placówki dla osób starszych jako zakłady zamkniętego żywienia zbiorowego muszą spełniać wymogi higieny polskich i unijnych standardów.

Aktualizacja: 27.11.2019 08:43 Publikacja: 27.11.2019 08:16

Dzienny dom Senior+ to nie dom rodzinny - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Domy dziennego pobytu seniorów, przeznaczone dla osób powyżej 60 lat, nieaktywnych zawodowo, zapewniają opiekę, w tym minimum jeden ciepły posiłek. Są państwowe, samorządowe lub prywatne. Obecnie w kraju działa ich około 200; każdy ma średnio 20 miejsc. Standardy dla nich ustala uchwała Rady Ministrów z 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Senior-Wigor".

Dzienne domy Senior+ są zakładami żywienia zbiorowego typu zamkniętego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Nie ma znaczenia, że posiłki dostarczają firmy kateringowe. Domy muszą spełniać określone wymogi higieny, ustanowione w polskiej ustawie o bezpieczeństwie żywności oraz w rozporządzeniach UE.

Czytaj także: Dom seniora nie w każdym budynku

Spór między organami inspekcji sanitarnej a miejskim ośrodkiem pomocy społecznej prowadzącym dom Senior+ toczył się o to, czy taka placówka jest przedsiębiorstwem żywnościowym, podlegającym przepisom polskiej ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz rozporządzenia (WE) nr 178/2002 z 2002 r. Posiłki dla seniorów korzystających z dziennego domu Senior+ są bowiem przygotowywane i dostarczane w termosach z zakładu żywienia zbiorowego. W placówce są tylko porcjowane i wydawane.

Organy sanitarne zatwierdziły jednak ten stan rzeczy tylko warunkowo. Wprawdzie po kontroli usunięto krzyżowanie się stref „brudnej" i „czystej", lecz nie opracowano stałej procedury na podstawie unijnych zasad HACCP – stwierdziły. Ich zdaniem, nie jest to skomplikowane. Zasady HACCP, będące obecnie w powszechnym użyciu w przedszkolach, żłobkach i innych placówkach, sprowadzają się do opracowania przez dyrektorów tych placówek regulaminu postępowania z żywnością przez konkretne osoby. Można też po prostu dołączyć kopię HACCP zakładu, z którym zawarto umowę o dostarczanie posiłków.

Miejski ośrodek pomocy społecznej, prowadzący dom Senior+, miał odmienny pogląd. W odwołaniu do wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie i następnie w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie stwierdził, że zastosowanie ustawy o bezpieczeństwie żywności i rozporządzeń unijnych nie odpowiada celom i działalności dziennego domu Senior+. Nie można go bowiem uznać za zakład żywienia zbiorowego czy przedsiębiorstwo spożywcze. Nie prowadzi bowiem żadnej działalności, związanej z produkcją, przetwarzaniem i dystrybucją żywności.

Sąd przyznał rację organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Decyduje o tym rozporządzenie UE z 2002 r., ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności. Definiuje też pojęcia, dotyczące żywności. Wyłączone spod jego przepisów mogą być wyłącznie domy rodzinne, w których używana jest żywność.

Z załącznika do uchwał RM w sprawie programu Senior+ nie wynika, że jest to dom rodzinny dla przebywających w nim osób. Podlega więc przepisom ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz wspomnianego rozporządzenia. Organy sanitarne działały zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponieważ MOPS nie opracował procedury na podstawie zasad HACCP, można było zatwierdzić dzienny dom seniora jako zakład zbiorowego żywienia zamkniętego tylko warunkowo – orzekł sąd, oddalając skargę.

Sygnatura akt: III SA/Kr 875/18

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego