fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Rada Dialogu Społecznego o reformie emerytalnej

Adobe Stock
W środę odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego poświęcone m.in. informacji dotyczącej przywrócenia wieku oraz projektu e-Składka. Posiedzenie odbyło się pod przewodnictwem minister Elżbiety Rafalskiej, z udziałem wiceministrów: Stanisława Szweda oraz Marcina Zielenieckiego.

Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zaprezentowała podsumowanie wprowadzonej w październiku ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

„Naszym nowatorskim rozwiązaniem było wprowadzenie doradcy emerytalnego. Zależało nam na tym, aby każdy był wyposażony w wiedzę dot. zmian. Ponad 1,15 mln Polaków skorzystało z tych usług. Co ważne doradcy emerytalni będą nadal udzielać informacji dot. emerytur" – powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS odniosła się także do wchodzącego w życie w styczniu 2018 r. projektu e-Składka.

„Płatnicy muszą teraz dokonywać co najmniej 3 przelewów do ZUS. Uznaliśmy, że proces ten można zredukować do jednego przelewu, a podział środków dokona Zakład. Zmiana ta wymaga uporządkowania kont płatników oraz poinformowania ich o zmianach i nowym, jednym numerze konta. Prowadzimy szeroką kampanię informacyjną, tak aby informacja dotarła do 7,2 mln płatników" – dodała prof. Uścińska.

Przewodnicząca RDS, minister Elżbieta Rafalska, podziękowała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych za ogromną pracę przy reformie emerytalnej i projekcie e-Składka. „Wielokrotnie już gratulowałam i robię to raz jeszcze - ZUS świetnie przygotował się do reformy emerytalnej. Wyzwań wciąż jest bardzo wiele, ale Zakład świetnie się do nich przygotowuje. Bardzo dobrym pomysłem było wprowadzenie do urzędów doradców emerytalnych. To bardzo przykład dialogu społecznego z obywatelami" – powiedziała minister Rafalska.

Źródło: MRPiPS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA