fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Likwidacja OFE: starsi też powinni oszczędzać w IKE

123RF
W przepisach przewidujących likwidację OFE brakuje wytłumaczenia, dlaczego osoby osiągające wiek emerytalny przed 28 lutego 2021 r. nie mogą zdecydować, co zrobić ze swoimi pieniędzmi.

Część przyszłych emerytów nie będzie mogła skorzystać z możliwości zadecydowania, co zrobić z ich pieniędzmi zebranymi w OFE. Dla większości z 16 mln osób posiadających oszczędności w OFE będzie to wybór między opcją domyślną: tzn. przeniesieniem ich pieniędzy z OFE do nowego IKE (z potrąceniem 15 proc. opłaty transferowej) albo złożenie wniosku o przeniesienie tych pieniędzy do ZUS (bez żadnych opłat).

Czytaj także:

Zgodnie z projektem, nad którym rząd kończy już pracę i niebawem trafi on do Sejmu, takiej możliwości nie będą mieli jednak przyszli emeryci, którzy do 28 lutego 2021 r. ukończą wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Pieniądze osób, które są tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zostaną z automatu umorzone, a ich równowartość zostanie przekazana na subkonto ubezpieczonego w ZUS.

Na inne traktowanie tej grupy ubezpieczonych zwrócił uwagę prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego w opinii przygotowanej dla Rządowej Rady Legislacyjnej. Wynika z niej, że zgodnie z nowymi przepisami osoby zbliżające się do wieku emerytalnego zostają pozbawione możliwości skorzystania z dobrodziejstwa wyboru opcji domyślnej, czyli przeniesienia środków do IKE.

Jak zauważa Rządowa Rada Legislacyjna, projektodawca nie wskazał argumentów przemawiających za tym zróżnicowaniem, dlatego trudno rozstrzygnąć, czy jest ono uzasadnione, czy niedozwolone z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości. Rada Legislacyjna postuluje, by w treści uzasadnienia projektu przytoczyć motywy, jakimi kierowano się przy wprowadzaniu rozwiązania zawartego w art. 40 projektowanej ustawy. Jak na razie w uzasadnieniu do projektu nie ma na ten temat ani słowa.

Wszystko wskazuje więc na to, że rząd powinien wytłumaczyć, dlaczego osoby zbliżające się do wieku emerytalnego są inaczej traktowane. W przeciwnym razie może się to stać podstawą do złożenia na te przepisy skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Etap legislacyjny: przed przyjęciem przez Radę Ministrów

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA