fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Premier Morawiecki przyznał rentę byłemu milicjantowi

Fotorzepa, Jerzy Dudek
2500 zł miesięcznie specjalnej renty otrzyma na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego Wojciech Raczuk, były milicjant kryminalny, który wcześniej został objęty tzw. ustawą dezubekizacyjną - informuje portal Onet.pl.

Portal Onet.pl zwraca uwagę, że to pierwszy taki przypadek w Polsce.

Wojciech Raczuk przez lata był milicjantem kryminalnym. W 1982 roku przyjął na ciało sześć kul w starciu z zabójcą.

W wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej – niemal przez dwa lata - emerytura Raczuka wynosiła 854 zł.

W marcu Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił odwołanie Wojciecha Raczuka i uznał, że powinien on otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Zdaniem sądu, ustawa której konsekwencją jest obniżenie świadczenia, nie powinna mieć zastosowania. Po pierwsze, sąd uznał, że stanowisko, na które został przeniesiony pan Wojciech nie jest wprost wskazane w ustawie. Po drugie, obniżanie świadczeń nie powinno odbywać się bez analizy okoliczności konkretnej sprawy. W sytuacji Raczuka – nie był on ze względu na stan zdrowia zdolny do faktycznego objęcia stanowiska, więc nigdy w rzeczywistości nie pełnił służby na rzecz totalitarnego państwa.

Tak zwana ustawa dezubekizacyjna weszła w życie w październiku 2017 r. Na jej podstawie prawie 40 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL ma obniżone emerytury i renty.

Źródło: onet.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA