fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Warszawa oddała hołd bohaterom powstania

Godzina „W” na rondzie Zgrupowania AK „Radosław”
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Mieszkańcy stolicy w godzinę „W” oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach hołd powstańcom oddali przedstawiciele władz.

W Godzinę „W" o 17.00 oddano hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To kulminacyjny punkt obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystościach na Powązkach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Tradycyjnie na apel przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władz stolicy odpowiedzieli mieszkańcy stolicy. Na dźwięk syren przystawali przechodnie, zatrzymywali się kierowcy samochodów, autobusów i tramwajów. Syreny zawyły w całej Warszawie.

Wcześniej, o 14.00, w Parku Powstańców Warszawy na Woli prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski zasadził drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach drzewa wkopany został akt erekcyjny Izby. Na terenie Izby upamiętnione będą powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, w tym zbrodnie okupanta na Woli.

Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Jutro, w niedzielę 2 sierpnia, o godz. 10.00 na skwerze przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona", uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy. Wezmą w niej udział prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, członkowie rodziny kpt. Jankowskiego, przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA