fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Rynek wraca do normy? Firmy znów szukają nowych pracowników

Bloomberg
Ponad połowa firm, które przed pandemią prowadziły rekrutacje, teraz ponownie to robi. Rzadziej też zamrażają zatrudnienie.

O ile w kwietniu ponad jedna trzecia przedsiębiorstw mówiła o zamrożeniu zatrudnienia, to w lipcu tę decyzję podtrzymywała niespełna jedna czwarta z nich (23 proc.) – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Grafton i agencji pracy GI Group, które pod koniec lipca br. objęło 779 pracodawców- klientów obu firm.

Czytaj także: 120 tys. nowych miejsc pracy po reformie CIT

- Czas największego strachu przed spadkiem przychodów, ograniczaniem produkcji i redukcją zespołów minął. 58 proc. przedsiębiorstw prowadzi procesy rekrutacyjne, co oznacza, że chcą zwiększyć zatrudnienie - twierdzi Joanna Wanatowicz, dyrektor ds. biznesu w Grafton Recruitment. Dodaje, że o poprawie na rynku pracy świadczy też niewielki, 3–proc. odsetek firm zmniejszających liczbę pracowników. W czasie kwietniowego badania zwolnienia miały miejsce w 5 proc. przedsiębiorstw.

Z badania wynika, że nowych pracowników szuka zdecydowana większość firmy z branży IT - tylko 17 proc. z nich nie zatrudnia teraz nowych pracowników. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku spółek międzynarodowych korporacji – tu tylko 15 proc. badanych nie wznowiło jeszcze procesów rekrutacyjnych. W pozostałych sytuacja wróciła do normy. Normalizację widać także w przemyśle, gdzie o zawieszeniu nowych rekrutacji mówi teraz 30 proc. firm (wobec prawie 40 proc. w kwietniu).

Czytaj także: Pierwsze oznaki poprawy. Zatrudnienie i płace powoli rosną

Magdalena Furs, dyrektor operacyjna w Gi Group przewiduje, że powrót do normalności w sektorze przedsiębiorstw zajmie kilka miesięcy –od 3-4 miesięcy w centrach usług dla biznesu, które nie ucierpiały mocno w czasie lockdownie pracując w większości zdalnie, do ponad pół roku w branży motoryzacyjnej, która nadal boryka się z brakiem zamówień.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA