fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Skuteczna rekrutacja – nowe zasady gry

Marcin Dakowski, menedżer OLX Praca.
Rzeczpospolita, Robert Gardziński
Na OLX Praca codziennie pojawia się średnio 4 tysiące nowych ogłoszeń - mówi -Marcin Dakowski, menedżer OLX Praca.

Rz: O pracowników coraz trudniej, gdzie powinno się ich szukać?

Marcin Dakowski: Gdybym był przedsiębiorcą lub przedstawicielem dużej korporacji, to kandydatów do pracy szukałbym tam, gdzie jest ich najwięcej. To zwiększa szanse na znalezienie najlepszego kandydata. A gdzie jest ich najwięcej? Tutaj trend jest dosyć oczywisty, coraz więcej Polek i Polaków szuka pracy już tylko w internecie. Tylko na OLX Praca mamy ok. 4 milionów osób szukających pracy, co z kolei przekłada się na prawie 5 milionów odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców. To argument, który przemawia do firm – w chwili, gdy rozmawiamy, na OLX Praca dostępnych jest ok. 120 tysięcy aktywnych ogłoszeń.

120 tys. ofert pracy to bardzo dużo, co trzeba zrobić, by wyróżnić się w tym gąszczu?

Na OLX Praca codziennie pojawia się średnio 4 tysiące nowych ogłoszeń. Są też takie dni, kiedy jest ich ponad 10 tysięcy. Serwisy internetowe udostępniają różne narzędzia, które pomogą dać zauważyć się na stronie. Można wyróżnić ogłoszenie kolorem, można dodać swój logotyp. Można też ogłoszenie odświeżyć, dzięki czemu będzie ono na samej górze i kandydat, który wchodzi na stronę, widzi je jako pierwsze.

Kliknięcie na ogłoszenie to dopiero pierwszy krok. Wiemy też, co zrobić, by ogłoszenia otrzymywały większą liczbę odpowiedzi. Dzięki ogromnej liczbie danych i statystyk z serwisu możemy podpowiadać naszym klientom najlepsze rozwiązania. Okazuje się na przykład, że dodanie tzw. widełek zarobkowych, taka prosta rzecz, przed którą sporo firm się jeszcze broni, zwiększa liczbę odpowiedzi na daną ofertę o 40–50 proc. Więc naprawdę warto.

Jakie jeszcze zmiany zachodzą na rynku rekrutacji online?

Eksperci rynku pracy są zgodni – obserwujemy coraz większą pasywność kandydatów. Jest ich nie tylko mniej ze względu na demografię i spadek bezrobocia, ale są też mniej chętni do brania udziału w długim i skomplikowanym procesie rekrutacji. Teraz to pracodawca musi bardziej starać się o pracowników. Zatem dla przedsiębiorców i przedstawicieli większych firm bardzo ważne jest, by szybko wchodzić w interakcje z kandydatami pytającymi o pracę czy przesyłającymi CV. Z 4 milionów użytkowników OLX Praca już prawie milion korzysta z aplikacji mobilnej. W dowolnym miejscu i czasie przeglądają nasz serwis i od razu odpowiadają na interesujące ogłoszenia. Pracodawca nie może tych odpowiedzi ignorować. Nie może, jak kiedyś, zbierać kilkudziesięciu CV przez dwa tygodnie, by potem spokojnie je przeglądać i zastanawiać się, kogo zaprosić do dalszych rozmów. W tym czasie najlepsi kandydaci już znikną. Proces rekrutacyjny musi być interaktywny, żywy, szybki. Dzięki temu będziemy mieć największą szansę na znalezienie najlepszego pracownika.

OLX Praca w ciągu roku stało się liderem wśród portali rekrutacyjnych. Co okazało się waszą przewagą?

To, że udaje się nam każdego miesiąca przyciągać odpowiednią liczbę kandydatów, którzy odpowiadają na ogłoszenia. Inaczej mówiąc, oferty pracodawców nie trafiają w próżnię. Dla naszych partnerów biznesowych to właśnie liczba aplikacji, liczba dobrych odpowiedzi na ich ogłoszenie jest rzeczą najważniejszą.

Naszym atutem jest to, że OLX jest serwisem poświęconym nie tylko pracy, ale dotyka praktycznie każdej dziedziny życia i ma miesięcznie kilkanaście milionów użytkowników. Szukając pracy, nie muszą oni przechodzić na jakiś kolejny, dedykowany wyłącznie pracy portal. Zapraszamy ich do szukania pracy razem z nami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA