fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Porozumienie

Macin Ociepa o negocjacjach ws. budżetu UE

Marcin Ociepa
tv.rp.pl
- Niepotrzebne, pełne uproszczeń, nadużyć, próby przedłożenia prawa wtórnego nad prawo pierwotne i stara się regulować coś, co jest już uregulowane - tak o unijnym rozporządzeniu wiążącym wypłatę środków unijnych z praworządnością mówił w Polsat News wiceminister obrony narodowej, polityk Porozumienia, Marcin Ociepa.

Ociepa zapowiedział, że polski rząd "nie ugnie się ws. unijnych negocjacji budżetowych". Wiceminister stwierdził, że w całej sprawie chodzi o "zasady". - Wartości europejskich nie wolno monetyzować - podkreślił.

Polityk Porozumienia był jednym z uczestników posiedzenia Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy, które dotyczyło przede wszystkim negocjacji unijnych.

- Za taktykę negocjacyjną od początku do końca odpowiada premier, który ma wsparcie w koalicji rządzącej - podkreślił Ociepa.

W kontekście ewentualnego weta Ociepa mówił, że "trzeba być przygotowanym na wszystkie opcje, także na weto i weta konsekwencje".

- Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że lepiej jest uzyskać te środki finansowania, które zostały wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego niż z nich rezygnować. Dążymy do tego, żeby w interesie całej Europy, nie tylko Polski, przyjąć jak najszybciej wieloletnie ramy finansowania i ten fundusz odbudowy, który ma pozwolić europejskiej gospodarce powrócić na ścieżkę wzrostu - podkreślił.

Polska i Węgry grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy, przeznaczonego na odbudowę europejskich gospodarek dotkniętych skutkami kryzysu związanego z pandemią, w związku z przyjęciem przez 25 państw UE rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.

Warszawa i Budapeszt nie były w stanie zablokować tego rozporządzenia, ponieważ było ono przyjmowane większością kwalifikowaną.

Zdaniem przedstawicieli polskiego rządu rozporządzenie to jest niezgodne z unijnymi traktatami, które stanowią, że sankcje za łamanie praworządności przyjmuje się jednogłośnie, a nie - jak przewiduje rozporządzenie - większością kwalifikowaną.

Powiązanie kryterium praworządności z wypłatą funduszy UE poparło 25 państw Unii - wszystkie z wyjątkiem Polski i Węgier.

Polska i Węgry miałyby należeć do największych beneficjentów funduszu odbudowy.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA