fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Zgorzelski: Piotrowicz jest wyjątkową kreaturą polityczną

tv.rp.pl
- Właśnie o to chodzi, żeby do końca już splugawić Trybunał Konstytucyjny, aby już nikt poważny nie składał tam jakichkolwiek wniosków - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska), komentując kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do TK.

Wieczorem w Sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Jedynych kandydatów w ponowionej procedurze zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego partia chce, by w TK zasiedli byli posłowie Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Trzecim kandydatem rządzącej formacji był Robert Jastrzębski, wcześniej Elżbieta Chojna-Duch, jednak kandydatury te zostały wycofane.

Pytany, czy Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz z prawnego punktu widzenia mogą być sędziami TK, Piotr Zgorzelski powiedział w #RZECZYoPOLITYCE, że jako wicemarszałek Sejmu zlecił wydanie opinii w tej sprawie prof. Marcinowi Matczakowi.

- Z tej opinii jednoznacznie wynika, że nie mogą być sędziami - poinformował. - Dlatego że przepis, który sam PiS wprowadził, dotyczący wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego wyklucza także startowanie do Trybunału Konstytucyjnego - dodał polityk PSL.

tv.rp.pl

- Widać, że ci młodzi, zdolni aczkolwiek już wybitni prawnicy Prawa i Sprawiedliwości chcą zasiąść w Trybunale Konstytucyjny i w istocie całkowicie już doprowadzić do degradacji instytucjonalnej tego ciała konstytucyjnego - mówił wicemarszałek.

- Dla mnie to jest oczywiste, że to właśnie o to chodzi, żeby do końca już splugawić Trybunał Konstytucyjny, aby już nikt poważny nie składał tam jakichkolwiek wniosków - podkreślił. Jego zdaniem, gdy w TK zasiądą Pawłowicz i Piotrowicz, instytucja ta przestanie być Trybunałem, a stanie się kabaretem. - A do kabaretu to się chodzi po to, żeby się pośmiać, a nie żeby uzyskać jakiś wyrok - zaznaczył Zgorzelski.

Według gościa #RZECZYoPOLITYCE, wycofanie trzeciej kandydatury PiS świadczy o tym, że "tylko pewien segment prawników, dla których poczucie własnej godności, poczucie uczciwości nie ma znaczenia, może startować do czegoś, co się jeszcze gdzieniegdzie nazywa Trybunałem Konstytucyjnym".

- Widać, że tylko takie osoby jak pan Piotrowicz, pani Pawłowicz, które wykonały zadanie polityczne w poprzedniej kadencji, jeszcze chcą się nachapać - powiedział wicemarszałek. Według niego, Piotrowicz, który w wyborach parlamentarnych 13 października nie uzyskał mandatu posła, "pcha się do TK, po to żeby jeszcze parę groszy zarobić". - Być może chodzi o limuzynę, może chodzi o te apanaże - dodał Zgorzelski.

Kandydatury zgłoszone przez PiS, w ocenie polityka PSL, pokazują, że "jest tylko jeden ośrodek pozakonstytucyjny władzy, mieszczący się na ul. Nowogrodzkiej" - siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystko inne trzeba spauperyzować, zdegradować, zdeprecjonować, po to, żeby nie było instytucji, które mają autorytet w społeczeństwie - powiedział gość #RZECZYoPOLITYCE.

- No bo przecież jak można uważać, żeby TK miał autorytet, jeżeli tam się dopycha panią Pawłowicz, która na sali sejmowej opychała się sałatkami i jest słynna z wypowiedzi mało kulturalnych, czy też pana Piotrowicza, który już, można powiedzieć, jest wyjątkową kreaturą polityczną? - mówił Piotr Zgorzelski.

Posłuchaj całej rozmowy:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA