fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kaczyński: Damy radę. Zwyciężymy

PAP
O 13-tej w Warszawie, na placu Trzech Krzyży rozpoczął się V marsz Wolności i Solidarności. Wzięły w nim udział tysiące uczestników.

 

15.10

Uczestnicy zakończyli marsz odśpiewaniem polskiego hymnu.

15.05

"Komuniści i złodzieje, cała Polska z was się śmieje" - krzyczą uczestnicy marszu. - To jest cała prawda o tym, co dzieje się w Polsce - powiedział Kaczyński.

15.03

Kaczyński wzywał, by "odrzucić tych, którzy wtedy tą kampanię organizowali". "Oni są wciąż obecni. To oni są przeciw nam. To oni próbują nas zablokować. To oni wmawiają, że w Polsce dzisiaj demokracja jest zagrożona" - mówił.

15.01

Kaczyński: Tu chodzi przede wszystkim o strach, żeby ta gigantyczna fala nadużyć, która miała miejsce w ostatnich latach, nie wyszła na jaw

14.58

- Chodzi o wielką przebudowę Polski - mówił Jarosław Kaczyński.

14.57

Kaczyński:  - Chcemy Trybunału, takiego, który będzie rzeczywiście strzegł konstytucji, ale nie w tym składzie. O to chodzi, aby nie dać zwykłym Polakom i dalej rabować. To jest sens tego sporu. Ten Trybunał ma być redutą dawnego systemu. Dlatego musimy zmienić Trybunał. 

14.55

- Działamy w interesie ogromnej większości Polaków. Chcemy naprawić polski wymiar sprawiedliwości. Trybunał Konstytucyjny chce bronić wszystkiego, co było złe po 1989 r. Tak nie może być, trzeba to zmienić - mówi prezes PiS.

14.53

- Tu są ludzie, którzy myślą. I wiedzą, że dziś nie ma żadnego zagrożenia dla demokracji. Było, za czasów rządów Platformy Obywatelskiej - mówi Jarosław Kaczyński.

14.50

Czoło marszu dotarło pod Trybunał Konstytucyjny.

14.15

Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego.

14.10

Na transparentach: "Prezydencie, jesteśmy z Tobą", "To był zamach".

14.00

Złożono kwiaty pod pomnikiem Ronalda Reagana.

13.50

Marsz ruszył w stronę siedziby Trybunału Konstytucyjnego.

13.45

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa.

13.37

Prezes PiS: - Będziemy pokazywać palcem tych, którzy odmawiają nam praw. Chcemy wielkiej przebudowy Polski.

13.36

- Wielu ludzi nie rozumie sensu tego starcia. Dzisiaj nie o demokrację chodzi, a o to, by demokracja mogła rzeczywiście decydować, a nie garstka ludzi zaprzedanych obcym - mówił Kaczyński.

13.35

Kaczyński: - 2015 rok jest prawie tak ważny jak 1989, musimy się zmobilizować. Bo inaczej nie zdołamy odnieść zwycięstwa. Mówimy: damy radę!

13.34

Prezes partii powiedział, że marsz jest z jednej strony marszem pamięci o stanie wojennym, ale z drugiej marszem dla przyszłości. "Ma on być krokiem w kierunku, który zyskał poparcie społeczeństwa" - powiedział Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że Solidarność skupiała w sobie idee walki Polaków o wolność. Jednak jej dziedzictwo zostało odrzucone.

13.33

- Rozpoczynamy marsz - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Byli tacy, którzy mówili, schowajcie sztandary. Ale sztandary "Solidarności" są nadal potrzebne, inaczej nikt się z nami nie będzie liczył.

13.20

Przemawia Andrzej Gwiazda: Cały czas trwa walka o wolność, musimy ją zwyciężyć. Prawdziwa Polska nie zniknie. Ale nie wystarczy sam rząd. Polska nas potrzebuje!

13.15

Odczytana została deklaracja ideowa marszu.

13.10

Odczytano apel poległych za wolną Polskę, ofiar stanu wojennego.

13.00

Na warszawskim Placu Trzech Krzyży zgromadzili się uczestnicy Marszu Wolności i Solidarności. W rękach trzymają biało-czerwone flagi i transparenty. Przemawiali Tomasz Sakiewicz i Andrzej Gwiazda.

Demonstracja jest organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość i ma przypominać o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ma być także wyrazem poparcia dla rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś, 13 grudnia przypada 34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński trzy dni temu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej mówił, że marsz będzie wyrazem poparcia dla dobrej drogi zmian, którą w tej chwili idzie Polska. Kaczyński zachęcał do udziału w manifestacji. "Przyjdźmy na ten marsz, powiedzmy Polsce, że ci którzy chcą oszukać Polaków, nie znajdą poparcia, a ci, którzy chcą dobra Rzeczpospolitej, to poparcie znajdą i zwyciężą" - mówił.


"Marsz Wolności i Solidarności" rozpoczął się na Placu Trzech Krzyży. Po przemówieniu prezesa PiS uczestnicy ruszyli Traktem Królewskim w kierunku pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego gmach Kancelarii Premiera rozbłyśnie na biało-czerwono dla uczczenia pamięci ofiar tamtych wydarzeń - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Iluminację będzie można zobaczyć 13 grudnia od godz. 13. do północy. W oknach Kancelarii o 19.30 pojawią się także 34 świece w ramach akcji IPN "Zapal Światło Wolności".

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA