fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kwaśniewski: Rosja przystąpiła do ofensywy

Aleksander Kwaśniewski
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Aleksander Kwaśniewski w rozmowie Radia Zet przestrzegał polskich polityków przed zbyt ostrą reakcją na słowa ambasadora Rosji w Polsce.

– Powinniśmy zachować się rozważnie. Rosja przystąpiła do olbrzymiej ofensywy politycznej – mówił były prezydent, tłumacząc szerszy plan polityczny Kremla.

- Trudno sądzić, że ta wypowiedź (ambasador powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 r.) była odruchem chwili, improwizacją lub dowodem słabszej formy intelektualnej. Dla mnie to układa się w całość – tłumaczył swoje stanowisko Kwaśniewski. Jego zdaniem planem Kremla jest zaproponowanie innym państwom wsparcia w walce z Państwem Islamskim w zamian za osłabienie sankcji gospodarczych nałożonych po ataku na Ukrainę.

- Ten plan wydaje się dość realistyczny, a wtedy ten wybryk ambasadora Rosji może oznaczać jedno: Rosja oczekuje na silną reakcję Polski, żeby powiedzieć partnerom w rozmowach kuluarowych: „słuchajcie, Polacy są obsesyjni, oni chcą się z nami kłócić o wydarzenia sprzed 76 lat. Dlatego moja rada dla władz Polski byłaby taka, żeby zachować się rozważnie – mówił były prezydent.

- Ewidentnie jest chęć, żeby Polska zachowała się spektakularnie i demonstracyjnie. Po to, żeby pokazać nas jako histerycznych obsesjonatów. Polska nie może się dać wciągnąć w tego typu grę, natomiast stosowna reakcja MSZ jest koniecznością – argumentował Kwaśniewski.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA