fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ryfiński z Olewnikiem

Armand Ryfiński
Fotorzepa/Radek Pasterski
Na lewicy przybywa inicjatyw. Za dwiema najnowszymi stoją byli posłowie Ruchu Palikota.

– Polska zmierza w stronę drugiej Grecji. Dlatego łączymy ludzi z rozmaitych środowisk, którzy myślą propaństwowo – mówi Armand Ryfiński. Jest wybranym z list Ruchu Palikota posłem niezrzeszonym i założycielem nowej inicjatywy Normalna.pl. – Czas pokaże, czy przekształci się ona w partię – dodaje.

Ryfiński w przeszłości zasłynął antyklerykalizmem. Nazwał ikonę jasnogórską „bohomazem" i urządził happening, w trakcie którego paradował w przebraniu biskupa po Warszawie. Twierdzi jednak, że Normalna.pl nie będzie antyklerykalna.

– Nie ma co myśleć o roztrwonionych przez Kościół milionach, gdy uciekają nam setki miliardów. Państwo powinno kłaść nacisk na rozwój polskiego przemysłu, handlu i bankowości – mówi.

Normalna.pl ma się skupić na tematyce gospodarczej, więc Ryfińskiemu udało się wokół niej zgromadzić kilka znanych nazwisk, niekoniecznie kojarzonych z lewicą. Na stronie internetowej inicjatywy można zobaczyć klipy z wypowiedziami m.in. Ryszarda Opary, który jest biznesmenem i sponsorem konserwatywnego portalu Neon24.pl, współzałożyciela Samoobrony Stanisława Kaczoruka oraz Włodzimierza Olewnika, ojca zamordowanego Krzysztofa.

Czy zaangażują się na stałe? – Na razie się przyglądam, choć nie wykluczam poparcia – mówi Włodzimierz Olewnik.

– Takie osoby najpierw będą chciały się przekonać, że inicjatywa przyciąga wyborców – uważa Marek Poznański, inny z byłych posłów Ruchu Palikota. Nie ukrywa, że dostał od Ryfińskiego propozycję zasilenia jego szeregów, jednak odmówił. Ostatnio bowiem na lewicy wyjątkowo szybko przybywa inicjatyw.

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi Ruch Wolność i Równość zainaugurowali profesorowie o lewicowej wizji świata: Magdalena Środa, Jan Hartman, Kazimierz Kik i Genowefa Grabowska. Ruch przyłączył się później do rozmów zjednoczeniowych lewicy pod parasolem OPZZ.

W negocjacjach z SLD nie bierze udziału inna inicjatywa, która powstała w maju – Partia Razem. Jest pozbawiona znanych twarzy i tworzą ją głównie młodzi ludzie. Pod koniec czerwca powstanie Biało-Czerwonych ogłosili z kolei Grzegorz Napieralski i Andrzej Rozenek.

Normalna.pl nie jest jednak ostatnią inicjatywą na lewicy. We wtorek były poseł Ruchu Palikota Łukasz Gibała ogłosił początek działalności stowarzyszenia Kierunek Zmiana. Wyjaśnił, że to ono stoi za ostrym spotem „Nie dokarmiam polityków!", który można zobaczyć w internecie.

Gibała twierdzi, że celem stowarzyszenia jest skłonienie Polaków do głosowania przeciw obecnemu systemowi finansowania partii. Pytanie w tej sprawie będzie jednym z trzech we wrześniowym referendum.

– Chcemy zrobić kampanię referendalną. Nie staniemy się partią i nie mamy celów politycznych – zaznacza Gibała. Jednak inni byli politycy Ruchu Palikota mówią „Rzeczpospolitej", że nie wierzą w te zapowiedzi, szczególnie że Gibała zgromadził już ponad 700 sympatyków.

Mnożenie lewicowych bytów krytykuje sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

– Armand Ryfiński jest politykiem ideowym. Zakłada jednak kolejną kanapę, mnożąc byty nic nieznaczące, zamiast przyłączyć się do Zjednoczonej Lewicy. Albo się porozumiemy, albo wszyscy umrzemy – przestrzega.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA