fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

PiS zapowiedział „Polski Ład”, opozycja zapowiada kontrę

Nowy dokument programowy Zjednoczonej Prawicy przedstawili wszyscy jej liderzy
PAP/ Leszek Szymański
Politycy PiS liczą, że prezentacja nowych pomysłów umożliwi przejęcie inicjatywy po ponad roku pandemii. Opozycja nie składa broni.

Takiego obrazka nie było od dawna – przynajmniej publicznie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski wspólnie pojawili się w jednym miejscu i czasie. Podpisali nawet specjalną deklarację polityczną dotyczącą Polskiego Ładu. W prezentacji wzięła też udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „W jedności siła. Głęboko wierzymy, że wspólnym wysiłkiem, wyrastającym z założeń Polskiego Ładu zbudujemy polskie państwo dobrobytu" – zapisano w preambule dokumentu.

Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, liczą, że podpisanie deklaracji oraz prezentacja programu Polski Ład uspokoją sytuację wewnętrzną w Zjednoczonej Prawicy – zwłaszcza że był pierwotnie prezentowany tylko jako program PiS. Później dopiero ustalono formułę, w której w trakcie jego prezentacji wystąpią też Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

Co więcej, prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył w sobotę dość niespodziewanie, że liczy na to, iż Zjednoczona Prawica się powiększy. Od kilku tygodni trwają bowiem rozmowy ze środowiskiem Pawła Kukiza – m.in. w ramach poszukiwania poparcia dla Polskiego Ładu – i słowa prezesa PiS zostały odebrane jako kierowane właśnie pod adresem grupy Kukiza.

Wyjście z pandemii

Konwencja odbyła się w formie nietypowej dla PiS – bez udziału publiczności. Sztabowcy postawili zamiast tego na nowoczesną formę i oprawę, z licznymi infografikami pokazującymi kolejne elementy programu. Forma była wymuszona pandemią. O stopniowym wychodzeniu z niej mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ostrzegł jednak przed nadmiernym optymizmem. – Ciągle musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez dogaszenia pandemii, jeśli ona będzie dalej się szerzyć, wybuchać jak ognisko, to wszystkie plany nie będą miały sensu – zaznaczył.

Kaczyński akcentował też, że Polski Ład ma umożliwić Polakom takie życie jak na Zachodzie, ale jest oparty na tradycyjnych wartościach. – Polska musi być Polską. Polska musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji – podkreślał.

Dodawał też, że jest dumny z tego, iż PiS reprezentuje polską wieś i znaczną część polskich miast. Jak podkreślił, ogromna część Polaków wywodzi się ze wsi, nawet jeśli obecnie mieszka w miastach. Politycy PiS podkreślają w kuluarach, że plan modernizacyjny i inwestycyjny zaprezentowany w Polskim Ładzie jest elementem długoterminowej strategii politycznej, w której PiS pozostaje rzecznikiem ludzi spoza dużych miast. Ten plan – co opisywaliśmy w ubiegłym roku – ma dotyczyć m.in. wyborów w 2023 r.

Platforma rusza w teren

Politycy opozycji nie składają jednak broni w kontrze do Polskiego Ładu i przygotowań do kolejnych wyborów parlamentarnych. W poniedziałek odbędzie się pierwsze z nowej serii spotkań Platformy Obywatelskiej w całym kraju.

Lider PO Borys Budka zapowiedział w niedzielę, że pierwszym miejscem spotkania – z przedsiębiorcami i samorządowcami – będzie Dąbrowa Tarnowska. To powiat w Małopolsce, gdzie Koalicja Obywatelska miała w wyborach do Sejmu najniższy wynik w kraju. Budka zapowiedział, że KO będzie pokazywać alternatywę dla obecnej władzy. Platforma musi jednocześnie mierzyć się z wewnętrznymi napięciami. W ubiegły piątek Zarząd Krajowy – prawie jednomyślnie, tylko przy kilku głosach sprzeciwu – wyrzucił z partii Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Powodem były „działania na szkodę Platformy Obywatelskiej".

PiS w poniedziałek rozpoczyna własną trasę z propozycjami dotyczącymi Polskiego Ładu. W kilku miejscach w Polsce będzie je w poniedziałek prezentować premier Mateusz Morawiecki. W akcji promocji mają też uczestniczyć politycy, parlamentarzyści PiS. Jak wynika z naszych ustaleń, akcja informacyjna potrwa przez kilka tygodni, aż do sezonu wakacyjnego. Jesienią Sejm ma się zająć konkretnymi ustawami wdrażającymi propozycje z Polskiego Ładu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA